V pitné vodě v Libavé je uran, varují hygienici. Problém řeší armáda

Pitná voda v libavé překračuje hygienické limity výskytu uranu - Foto:  Bart, Creative Commons Attribution-NonComercial 2.0 Generic

Pitná voda v libavé překračuje hygienické limity výskytu uranuFoto:  Bart, Creative Commons Attribution-NonComercial 2.0 Generic

Pitná voda, kterou jsou zásobováni obyvatelé Města Libavá na Olomoucku, podle odborníků obsahuje zvýšené množství uranu. Vodu by proto neměly pít děti a těhotné ženy. V obci s více než pěti sty obyvateli, která leží ve vojenském újezdu Libavá, je už zajištěno náhradní zásobování nezávadnou vodou. Armáda chce upravit technologii úpravy vody z nedalekého zdroje, aby ji zbavila nebezpečného uranu.

Podle starostky Štěpánky Tiché dostala obec informaci o kontaminaci vody v pátek 10. března do datové schránky. Z vyjádření, které Českému rozhlasu poskytla Krajská hygienická stanice v Olomouci, vyplývá, že podle posledních rozborů bylo naměřeno v pitné vodě 21 mikrogramů na litr, hlavní hygienik ale stanovil limit maximálně 15 mikrogramů na litr. O tom, jak nebezpečná pro místní obyvatelé voda je, hygienici nechtěli nijak spekulovat. Vydali upozornění, že by vodu neměly pít děti a těhotné a kojící ženy. Zatím nikdo neví, jak se mohl uran do vody dostat. 

„Ve zdroji pitné vody, která je majetkem armády, se našla zvýšená hodnota uranu. Vodovod a kanalizace se začaly pokládat koncem roku 2015. Na začátku letošního roku si obec převzala vybudovaný vodovd a kanalizace od armády,“ říká starostka. Obyvatelům zatím rozeslala varovné SMS. 

Čtěte také: Policie obvinila tři vojáky kvůli loňské střelbě na Libavé. Zůstali po ní těžce zranění

Město Libavá nyní o zvýšené koncentraci uranu jedná s ministerstvem obrany. Podle Tiché by měla armáda do konce března vypracovat analýzu, jak problém vyřešit. 

„Napsala jsem dopis s žádostí o přesné informace o krocích, které budou učiněny k tomu, aby se ten problém odstranil. Byla jsem informována, že do konce března budou mít nějakou analýzu, jak ten problém odstranit. Budou tam asi dávat nějaké filtry a vynasnaží se, aby byl v nejbližší době problém odstraněn,“ dodává Tichá. 

„Na začátku dubna dostaneme posudek, který nám jasně řekne, jak je ta kontaminace způsobená a jak je možné ji vyřešit. Ve chvíli, kdy ho budeme mít, tak okamžitě začneme vše řešit tak, aby bylo vše v pořádku a vše bylo uvedeno do dobrého stavu,“ říká mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. 

Autor:  Lenka Kratochvílová, Blanka Mazalová  (bam)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: sněžení, Červenohorské sedlo
  D35 EXIT 248, směr Olomouc, výjezd z dálnice uzavřen, Od 16.11.2017 08:40 Do 08.12.2017 23:59
  D35 EXIT 281, směr Olomouc, výjezd z dálnice uzavřen, Od 20.11.2017 10:05 Do 06.12.2017 23:59, Akce "D35 - rekonstrukce vozovky km 280,9 - 282,9 vlevo a vpravo".

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace