V Tršicích budou vybírat nového ředitele školy. Proti dosavadnímu vedení rodiče protestovali

Zámek Tršice, ve kterém sídlí vedení obce - Foto: Miroslav Kobza

Zámek Tršice, ve kterém sídlí vedení obceFoto: Miroslav Kobza

O kandidátech na ředitele školy v Tršicích je jasno. Skončila lhůta pro podání přihlášek do výběrového řízení. Škola je známá kvůli kauze učitelky propuštěné za údajné obtěžování dětí. Soud dal učitelce za pravdu, ředitel se ale proti verdiktu odvolal. Na konci roku mu vyprší smlouva, obec proto vybírá jeho nástupce.

„Přihlásilo se nám hodně účastníků. My jsme čekali, jestli se vůbec někdo přihlásí,“ říká nezávislá starostka Tršic Leona Stejskalová. Kolik lidí má o místo ředitele mateřské a základní školy zájem říct odmítla. Neuvedla ani, jestli je mezi uchazeči současný ředitel školy Jaromír Vachutka: „Zeptejte se jeho, já bych se k tomu nechtěla vyjadřovat.“ 

 

Mateřská a základní škola v Tršicích bude mít nového ředitele. Do výběrového řízení se přihlásilo několik kandidátů

Vložit na svůj web

Tršická škola je mediálně známá kvůli kauze učitelky, kterou ředitel Vachutka nařkl ze sexuálního obtěžování dětí a následně ji propustil. Učitelka se bránila u soudu a ten jí dal za pravdu. Ředitel se proti verdiktu odvolal, a tak budou jednání pokračovat. „Myslím si, že se taková kauza nedá obejít a určitě se to dotkne výběrového řízení,“ dodává starostka Stejskalová. 

Vachutka na otázku, jestli bude o místo ředitele usilovat znovu, odmítl odpovědět: „Zatím bych to nekomentoval. Jestli budou posléze jména uchazečů zveřejněna, určitě bych se k tomu vyjádřil.“ 

O novém řediteli rozhodne starostka 

Skupina rodičů se za propuštěnou učitelku postavila a požadovala odvolání ředitele hned po propuknutí skandálu. Mezi nimi Ondřej Dvořák. „Chtěli jsme, aby za to nesl zodpovědnost, protože podle nás jednoznačně pochybil. Hlavně aby nepokračoval,“ vysvětluje Dvořák. 

Obec teď dává dohromady sedmičlennou výběrovou komisi. Konečné rozhodnutí o novém řediteli bude na starostce. „Komise určí vhodné a nevhodné kandidáty, žádné pořadí se neurčuje. A potom je na mně jako na zřizovateli, koho vyberu. Zastupitelstvo to na veřejné schůzi schvalovat nebude. V tomto případě je zřizovatelem starosta.“ 

Nového ředitele školy budou příští rok vybírat i v nedalekém Velkém Týnci. Lidovecký starosta Petr Hanuška za nezávislé by sám rozhodovat nechtěl: „Nechci, aby za tím lidé hledali nějaké osobní důvody nebo protežování. U nás o důležitých věcech nerozhoduje jen starosta, ale celé zastupitelstvo.“ O řediteli bude jednat obecní rada. 

Starostka Tršic předpokládá, o novém vedení školy bude jasno začátkem listopadu. 

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Od 23.11.2017 12:00 do 14:20; na silnici 315 u obce Zábřeh okres Šumperk; silnice uzavřena, nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; DOD x OA se zraněním. Na místě ZZS, ...
  Od 23.11.2017 11:35 do 13:40; na silnici 433 u obce Prostějov; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  Od 23.11.2017 11:15 do 13:20; na silnici 368 u obce Horní Studénky okres Šumperk; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; havárie OA do příkopy, bez zranění osob. Na místo jede PČR.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace