Včelaři na Jesenicku letos vytočili podprůměrné množství medu. Někteří nechali med včelám

Vilém Kohut si bude muset vystačit s loňskými zásobami - Foto: Andrea Švubová

Vilém Kohut si bude muset vystačit s loňskými zásobamiFoto: Andrea Švubová

Očekávání včelařů z okolí Jeseníku se naplnilo, letos nemají med. Mnozí stočili jen desetinu z toho, na co jsou běžně zvyklí, někteří vůbec nic. Tak špatnou sezónu většina včelařů nepamatuje.

Vilém Kohut z Jeseníku odkrývá víko jednoho ze svých včelích úlů. „Tady vidíme včelstvo, které se chystá na zimu. Je vidět, že je tam plno zásob,“ popisuje. 

 

Kvůli chladnému a deštivému jaru je letos málo medu. Včelaři na Jesenicku sčítají ztráty

Vložit na svůj web

Letošní med ale včelař neochutná, nechal ho totiž včelám: „Možná bych 30 kilo vytočil, ale to jsou zásoby kolem plodiště a to jim nechci rabovat. Ony to potřebují pro sebe.“ Naštěstí má ještě zásoby z loňska. „To si pro svou rodinu musím uchovat. Přece nebudeme sladit cukrem,“ dodává s úsměvem. 

Tak špatnou sezónu Vilém Kohut nepamatuje. Stejně jako jeho kolega Miroslav Čermák, který má svá včelstva u Bělé Pod Pradědem. Vytočil asi desetinu z toho, na co je zvyklý: „Letos to bylo více o práci, než o produkci medu. Pokryje nám možná tak potřebu naší rodiny.“ 

Letošní rok byl žalostný, připojil se k oběma včelařům Martin Pánek. Přestože je na tom o něco lépe, i tak počítá velké ztráty. Jeho maringotka s úly stojí v osadě Dětřichov. „Tyto včely už mají jedinou starost – vychovat jarní rozjezd. Potvrdilo se to, co jsme předpokládali. Sezóna byla, dá se říct, bez medu. Výnos 5 kilogramů ze včelstva. To není ani na naftu a na cukr. Letos bylo včelařství tady u nás v Jeseníku ztrátová záležitost. Příčinou je chladné a deštivé jaro. Včely se vůbec nerojily, nikomu,“ vysvětluje Pánek. 

Teď čeká chovatele příprava včel na zimování. Doufají, že příští rok bude o poznání lepší. 

Autor:  Andrea Švubová  (aja)

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  Srážky: přeháňky, Dolní Újezd
  Srážky: sněžení, Červenohorské sedlo
  Srážky: přeháňky, D35-288.2

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace