Zbraň chce v Olomouckém kraji legálně vlastnit stále více lidí

pistole - Foto: Fotobanka Pixabay

pistoleFoto: Fotobanka Pixabay

V Olomouckém kraji vlastní zbrojní průkaz na 18 tisíc lidí. Vyplývá to z policejních statistik. Počet ozbrojených lidí tak v regionu výrazně narůstá. Přesto, podle našich zjištění, cvičné střelnice žádný výraznější nápor nezažívají. Vlastníci průkazů tak nemají praxi, kterou pro použití pistole v reálné situaci potřebují.

„Kapacitu zatím asi ještě stíhají pokrývat, mohlo by to být lepší, ale i horší. V našem kraji jsme na tom se střelnicemi relativně dobře. Ideální je chodit střílet jednou týdně, já chodím tak jednou za tři týdny," říká Radek Moudrý, který nabíjí svou pistoli a vzápětí míří na terč. 

Enormní meziroční nárůst o více než 730 vydaných zbrojních průkazů zaznamenala v Olomouckém kraji policie loni. Legálně drží zbraň přes 18 tisíc lidí. Získat doklad ale podle majitele olomoucké střelnice Iva Kosiny nestačí. 

„Narůstá počet držitelů zbrojních průkazů. Na druhé straně nemám pocit, že by to bylo v přímé úměře s nárůstem střelců na střelnicích. Lidé si zbraně kupují, ale ukládají je do šuplíku. Pokud nemáte návyky na střelnici, tak to v extrémní situaci může vyústit do tragédie," říká. 

Každoročně přibývá v kraji několik nových střelnic. Povolit je musí policie. 

„V roce 2015 obdržel odbor pro zbraně a bezpečnostní materiál krajského ředitelství sedm žádostí o povolení provozování střelnice a všechny byly schváleny. O rok později to bylo také sedm žádostí, jednu vzal ale žadatel zpět," vyčíslila policejní mluvčí Marie Šafářová. 

Zkoušky na zbrojní průkaz skládají zájemci na 15 střelnicích v kraji. Čtyři jsou na Olomoucku. Přerovsko, Prostějovsko a Šumpersko mají po třech, na Jesenicku zkušební komisaři využívají dvě střelnice. 

Autor:  Alena Hesová

Nové články v rubrice

Olomoucký kraj
  ulice Olomoucká, obec Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 25.09.2017 08:00 Do 30.11.2018 23:59, úplná uzavírka silnice I/55 u Přerova II-Předmostí po křižovatku s místní komunikací, z důvodu ...
  ulice Čechova, Přerov, okr. Přerov, uzavřeno, stavební práce, Od 21.09.2017 06:00 Do 30.09.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace ul. Čechova v Přerově I - Městě z důvodu provádění opravy komunikace., ...
  ulice Mlýnská, Mohelnice, okr. Šumperk, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.09.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, úplnou uzavírku místní komunikace – ul. Mlýnská v Mohelnici,, pro akci: "Úprava ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace