Nápad opavských gymnazistů, jak bojovat se smogem, se šíří do dalších krajů

Lokální topeniště se na znečištění ovzduší podílejí velkou měrou. - Foto: F. Tichý

Lokální topeniště se na znečištění ovzduší podílejí velkou měrou.Foto: F. Tichý

Začalo to před třemi lety jako jednoduchý studentský nápad zaměřený na boj se smogem - obcházet rodinné domy a zjišťovat, čím lidé doma topí. Tehdy ještě na Slezském gymnáziu v Opavě netušili, že se z jejich projektu nazvaného Emise stane celostátní záležitost a že budou postupně zaučovat další desítky škol. Právě dnes jim v Opavě předávají zkušenosti.

„Prakticky zvoníme na dveře a snažíme se předávat informace o našem projektu a o stavu ovzduší obyvatelům těch domů. Teď jsme prošli asi tři delší ulice, oslovili jsme zhruba patnáct lidí, kteří nám otevřeli, bavili se s námi a chtěli aspoň tu brožuru,“ popisoval před třemi roky v reportáži tehdejší gymnazista Luděk Plachký. 

Dnes studuje práva na vysoké škole, na své gymnázium ale nezapomněl a pomáhá třeba s legislativou. „Podařilo se ten projekt rozšířit do celé České republiky. Mám radost, že to ty děti, žáky a studenty baví a že se i vzdělávají v přírodovědných ale i humanitních předmětech, zvlášť právě třeba v té legislativě,“ dodává Plachký. 

Čtěte také: Opavští středoškoláci přesvědčují lidi, aby netopili plastovými lahvemi

Opavští studenti a bojovníci proti smogu si říkají emisaři. A rychle přibývají další. Například Jan Ibler byl emisařem už na základní škole a teď pokračuje i na gymnáziu. 

 

Před třemi lety vymysleli opavští středoškoláci způsob, jak bojovat se smogem. Nápad se postupně rozrostl, dostal se do učebního plánu a postupně se přidávají školy z celé republiky. V Opavě natáčel redaktor Martin Knitl.

Vložit na svůj web

„Byli jsme na prohlídce STK na měření emisí a určitě budou další akce, kde se zapojí další základní i střední školy. Myslím, že by ten nápad měl pomoct, byl proto vytvořený. Musíme změnit ten náš kraj,“ říká student. 

A jsou tady budoucí emisaři – třeba ze školy v Klimkovicích. „Nějak omezit dopravu. Klimkovicemi denně projíždí hodně aut a zanechávají tam tak stopy. Je to ale docela těžký úkol,“ tuší jeden z žáků. 

Do projektu Emise a vzdělávání v oblasti ekologie, přírodních věd a legislativy se zapojují nejenom školy v Moravskoslezském nebo Zlínském kraji, ale rychle se přidávají i regiony v Čechách, hlavně v těch severních. 

Pořád je co zlepšovat, vždyť topná sezóna právě začíná. „Máme udělané speciální vesty, takže dnes už každý bude vědět, kde je emisař. Mnohé vesnice a města se budou divit, kdo jim bude zvonit na dveře,“ říká Kamila Tkáčová ze Slezského gymnázia. 

Ostravské ovzduší ráno 30. ledna 2012 (ilustr. foto archiv) - Foto: F. Tichý

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 21.8.2017 15:50 do 16:55; v ulici Porubská v obci Ostrava; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; OA x chodec se zraněním. Na místo jede ZZS a PČR.
  Od 21.8.2017 15:40 do 17:40; D1 - 324.9km na trase Polsko (st. hranice) - Lipník nad Bečvou; porouchané vozidlo, zdržení; neprůjezdná zpevněná krajnice
  silnice II/479 (ulice Českobratrská), Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 21.08.2017 20:30 Do 22.08.2017 04:30, montáž kolejového absorbéru, uzavřen levý ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace