Sociální zařízení mají velký zájem o terapeutické psy. Nabídka nestačí pokrývat poptávku

Ve Frýdku-Místku hledají dobrovolníky pro canisterapii. Nabídka nestačí pokrývat poptávku - Foto: Bohumila Hajšmanová

Ve Frýdku-Místku hledají dobrovolníky pro canisterapii. Nabídka nestačí pokrývat poptávkuFoto: Bohumila Hajšmanová

Nedostatek dobrovolníků se psy na canisterapii. Takový problém teď řeší i frýdeckomístecká organizace Podané ruce. Už 17 let pomáhá dětem, lidem s handicapem či seniorům a její týmy pracují v 80 zařízeních hlavně v Moravskoslezském kraji. Jenže když volají další domovy pro seniory nebo nemocnice, musejí je teď odmítat. Usilovně proto shání další zájemce, kteří se chtějí této aktivitě věnovat.

Monika Olbrechtová, koordinátorka organizace Podané ruce, se svým pejskem přišla mezi seniory domova Ondráš v Brušperku. Kaily je všechny obchází a nechává se pohladit. 

 

Hodné a mazlivé psy. Tak ty shání organizace Podané ruce z Frýdku-Místku, která se věnuje canisterapii. Podrobnosti od redaktorky Ivy Havlíčkové.

Vložit na svůj web

„Já bych si s ním dokázala hrát i půl dne,“ říká potěšeně paní Vojtěška. „Doma jsme kdysi měli psa, tak jsme byli na něho zvyklí. Mám ráda psíky.“ 

Kromě hlazení ale vycvičený pes třeba také chytá létající talíř, který mu lidé házejí, nebo obíhá jejich vozíky. 

„Je fakt, že oni ožijí, protože byli zvyklí na pejska, byli zvyklí doma na zvířata, takže pro ně je to něco přirozeného, co měli doma a co by jim jinak v rámci té ústavní péče chybělo,“ říká ředitelka domova pro seniory v Brušperku Libuše Jurčíková. 

Fenka Kaila při canisterapii s obyvatelkou domu pro seniory v Brušperku - Foto: Iva Havlíčková

Fenka Kaila při canisterapii s obyvatelkou domu pro seniory v BrušperkuFoto: Iva Havlíčková

Uvítala by, kdyby dobrovolníci se psy mohli zařízení navštěvovat častěji. „Tady je 58 uživatelů. Takže i pro toho pejska je strašně náročné, aby uspokojil tolik lidí,“ dodává Jurčíková. 

Organizace Podané ruce má k dispozici 50 psů, kteří se canisterapii věnují. jenže to nestačí, potvrzuje koordinátorka Monika Olbrechtová. 

„Jenom v Ostravě máme třeba čtyři požadavky, které nejsou zatím pokryty. Protože zařízení jedno od druhého se dovídá o této službě a to už je opravdu nad naše kapacity,“ dodává koordinátorka. 

Organizace proto shání nové dobrovolníky. Potřebovala by posílit týmy hlavně na Ostravsku, Frýdeckomístecku a Karvinsku, aby tam mohla navštěvovat více postižených lidí, seniorů i dětí. 

„Všichni tito dobrovolníci mají své civilní povolání. Chodí někam do zaměstnání a je problém například vyhovět v dopoledním čase. I toto hraje svou roli,“ vysvětluje. 

Při výběru psa vhodného pro canisterapii přitom podle Moniky Olbrechtové není důležité plemeno nebo původ, hlavně by měl být hodný a mazlivý.  

Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, mezi km 359 a 356.9, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky
  D1, km 356.9, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.02.2018 05:45 Do 23.02.2018 18:00, výtluk ve vozovce, příprava pracovního místa před opravou výtluku, údržba a opravy ...
  Od 15.2.2018 07:05 do 20.3.2018 12:00; na silnici 56 mezi obcemi Ostravice a Bílá okres Frýdek-Místek , délka 19km; uzavřeno pro těžká vozidla nad 12 tun

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace