Před 10 lety vstal z mrtvých šikmý kostel v Karviné

Kostel sv. Petra z Alkantary - Foto: Jan P. Štěpánek

Kostel sv. Petra z AlkantaryFoto: Jan P. Štěpánek

Letos uplyne přesně deset let od záchrany jedné z největších kuriozit Moravskoslezského kraje - kostela svatého Petra z Alkantary v Karviné. Říká se mu "šikmý kostel", protože se kvůli těžbě uhlí naklonil o téměř sedm stupňů. Historie tohoto svatostánku je velmi zajímavá a i když to dlouho vypadalo, že kostel zmizí z mapy, podařilo se jej zachránit. Stejně tak jako duchovní život, který v Karviné mnoho příznivců nemá.

Kdysi tady bylo centrum Karviné plné života. Pak nastoupila drastická 40letá těžba uhlí a krajina se změnila k nepoznání. Pod kostelem svatého Petra z Alkantary bylo proraženo 27 slojí a svatostánek se začal hroutit. Klesl o těžko uvěřitelných 32 metrů a někdejší kopec, na kterém stál, už neuvidíte. Bezmála sedmistupňové naklonění je velmi podobné známé šikmé věži v italské Pise. 

Interiér kostela - Foto: Jan P. Štěpánek

Interiér kostelaFoto: Jan P. Štěpánek

Nad záchranou kostelíku bděl páter Ernest Dostál. Dodnes tady slouží mše a vzpomíná, jak to tehdy bylo. "Zbylo tady pár chalup, pro kostel nebylo velkých nadějí." 

Důlní firma se v devadesátých letech postarala o financování náročné a nevšední rekonstrukce, kterou pak přijížděli obdivovat turisté až z Japonska. Nechápavě si prohlíželi, jak je nutné přivazovat dveře, aby se nezavíraly, jak lustry visí šikmo a celý interiér připomíná spíše nějakou prostorovou iluzi. 

"Bylo nutné dát kostelu nové železobetonové základy. Ve čtyřech úrovních je zankrován, a to zvenku i zevnitř. Bylo nutné odsunout dva metry zeminy," vyjmenovává páter náročné práce. 

Okolí kostela dnes už není měsíční krajinou bez života. Sice nepřehlédnete různě se vinoucí potrubí, ale zelená tráva a stromy rozhodně převažují. Potkáte tady jen hrstku farníků a velká návštěvnost se čeká jen během poutí nebo turistických zájezdů. Řada lidí zastaví auto, protože nevěří svým očím. 

 

Anketa mezi místními

Vložit na svůj web

Karviné tedy zůstalo místo pro bohoslužby, kde zní velmi často polština. Farníků mnoho není a je nemožné je hledat po celé republice, posteskl si páter Ernest Dostál. "Tímto jako žijeme, jednak touhou a jednak vzpomínkami. A také tím velkým přáním, aby Karvinsko nezahynulo." 

Kdysi rušné město se dvěma zámky, dnes nákladně rekultivované místo, které chce zůstat normální přírodou. V tomto případě se skutečně podařilo aspoň symbolicky vrátit Karvinsku jeho někdejší lesk. 

Autor:  Martin Knitl

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace