Nezvykle teplé počasí zmátlo rostliny i některá zvířata

Kos černý - Foto: Leszek Noga

Kos černýFoto: Leszek Noga

Nezvykle teplá zima zmátla rostliny i zvířata. Stromy už mají pupeny, v některých lokalitách rostou sněženky a někteří ptáci začínají s námluvami. Vrásky na čele naopak přibývají zemědělcům, protože průběh počasí ohrožuje úrodu.

Sněženka

Sněženka

Teplé počasí například vyhovuje lesní zvěři, která má relativní dostatek potravy a nestrádá, jako když je všechno pod sněhem. Také chovatelé dobytka si takovou zimu pochvalují. Odpadají totiž náklady na energie a odklízení sněhu. 

Starosti mají naopak pěstitelé obilovin. Ohrožena může být úroda. Problémem budou hlodavci a plísně. "Vývoj na polích nedokážu odhadnout. V každém případě mám obavy, že se hlodavci rozmnoží," říká vedoucí bruntálské Zemědělské agentury Jan Olšer. 

Teplá zima zmátla také některé zpěvné ptáky, konkrétně kosy. Ti už začali s námluvami. Jeden nedočkavý pár v Ostravě si pospíšil. Zahnízdil a už dokonce vyvedl mladé. Hnízdo je přímo na parapetu panelového domu. 

Podle Jana Kašinského ze Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích mají kosí mláďata pouze malou šanci na přežití. Záleží na počasí a dostatku potravy. "Dospělý kos se uživí třeba na nějakých zbytcích a ovoci, bobulích a podobně, ale mláďata potřebují hmyz, živočišnou potravu." 

Kosi nejsou jediní ptáci, kteří začínají s námluvami. Vydrží-li teplé počasí, mohli by zahnízdit i hrdličky. 

Autor:  Ivan Sekanina
Pořad: Události regionu  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: Vysílání pořadu skončilo k 31. 12. 2013 (pondělí-pátek 17:00)  |  Délka pořadu: 12 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 20.10.2017 13:55 do 16:00; na silnici v obci Oborná okres Bruntál; nehoda; 2 x OA
  Od 20.10.2017 13:20 do 16:25; na silnici 648 v obci Dobrá okres Frýdek-Místek; nehoda; probíhá vyšetřování nehody; jízdní pruh uzavřen; nehoda 2xOA, bez zranění
  Od 20.10.2017 13:10 do 16:15; na silnici 45 u obce Moravskoslezský Kočov okres Bruntál; nehoda nákladního vozidla; NA + traktor

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace