Nezvykle teplé počasí zmátlo rostliny i některá zvířata

Kos černý - Foto: Leszek Noga

Kos černýFoto: Leszek Noga

Nezvykle teplá zima zmátla rostliny i zvířata. Stromy už mají pupeny, v některých lokalitách rostou sněženky a někteří ptáci začínají s námluvami. Vrásky na čele naopak přibývají zemědělcům, protože průběh počasí ohrožuje úrodu.

Sněženka

Sněženka

Teplé počasí například vyhovuje lesní zvěři, která má relativní dostatek potravy a nestrádá, jako když je všechno pod sněhem. Také chovatelé dobytka si takovou zimu pochvalují. Odpadají totiž náklady na energie a odklízení sněhu. 

Starosti mají naopak pěstitelé obilovin. Ohrožena může být úroda. Problémem budou hlodavci a plísně. "Vývoj na polích nedokážu odhadnout. V každém případě mám obavy, že se hlodavci rozmnoží," říká vedoucí bruntálské Zemědělské agentury Jan Olšer. 

Teplá zima zmátla také některé zpěvné ptáky, konkrétně kosy. Ti už začali s námluvami. Jeden nedočkavý pár v Ostravě si pospíšil. Zahnízdil a už dokonce vyvedl mladé. Hnízdo je přímo na parapetu panelového domu. 

Podle Jana Kašinského ze Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích mají kosí mláďata pouze malou šanci na přežití. Záleží na počasí a dostatku potravy. "Dospělý kos se uživí třeba na nějakých zbytcích a ovoci, bobulích a podobně, ale mláďata potřebují hmyz, živočišnou potravu." 

Kosi nejsou jediní ptáci, kteří začínají s námluvami. Vydrží-li teplé počasí, mohli by zahnízdit i hrdličky. 

Autor:  Ivan Sekanina
Pořad: Události regionu  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: Vysílání pořadu skončilo k 31. 12. 2013 (pondělí-pátek 17:00)  |  Délka pořadu: 12 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 20.3.2018 17:40 do 19:45; v ulici Provaznická v obci Opava; nehoda; OA + Iveco bez zranění
  Od 20.3.2018 17:15 do 19:25; v ulici Na Jízdárně v obci Ostrava; Křižovatka s ul. Na Jízdárně.; nehoda; havarované vozidlo; OA bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace