Lidem ve Slezské Ostravě pomohou sociální pracovnice

Jeden z domů v Riegerově ulici ve Slezské Ostravě - Foto: Marie Stypková

Jeden z domů v Riegerově ulici ve Slezské OstravěFoto: Marie Stypková

Slezská Ostrava zaměstnala dvě sociální pracovnice, které mají pomáhat v takzvaných vyloučených lokalitách. Jde hlavně o oblast Hrušova, kde žijí převážně Romové. Radnice zároveň řeší, jak s lokalitou dále naložit. Měla pomoci i vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách.

Dluhy, drogy, kriminalita, nezaměstnanost a nízké vzdělání. Problémy, se kterými se potýkají obyvatelé ghett. Ve vyloučených lokalitách žijí ve Slezské Ostravě podle odhadů 4000 lidí. Zejména Riegerově ulici teď pomáhají dvě nové sociální pracovnice. 

"Dohlížejí na to, aby děti chodily řádně do školy. Na to, aby rodiny s dětmi chodily řádně k lékaři, aby se v lokalitě zmírnilo zakládání nových skládek, aby se nerušil noční klid. Aby se občanské soužití v té lokalitě nějak zlepšilo," upřesňuje starosta obvodu Antonín Maštalíř. 

Riegerova ulice je nejpalčivější lokalitou ve Slezské Ostravě. Pomoci jí měla i vládní agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Domy měla získat nezisková organizace. S nájemníky by pracovala, a to nejen v sociální oblasti, ale také například na opravě domů. 

Radnice podle starosty Maštalíře měla slíbeny dva až tři miliony korun. "Personálně máme všechno připraveno, jen čekáme, co bude dál. Pokud se nebude ze strany státu nic dít, jsem připraven lokalitu nabídnout k prodeji, jak jsme to měli původně v plánu," upozorňuje starosta. 

Agentura prostřednictvím zastupujícího ředitele Jozefa Murína vzkázala, že se Slezskou Ostravou počítá i nadále. Teď hledá nového ředitele, který bude pracovat na konkrétních krocích. První projekty by se v rámci Česka měly začít realizovat během letošního roku. Jestli a kdy agentura podpoří tento konkrétní plán slezskoostravské radnice, ale jasné není. 

Pořad: Události regionu  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: Vysílání pořadu skončilo k 31. 12. 2013 (pondělí-pátek 17:00)  |  Délka pořadu: 12 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, mezi km 338 a 328, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 24.03.2018 07:00 Do 24.03.2018 16:00, úklid odpadků a čištění vozovek, zdroj: ŘSD
  ulice Slezská, Štěpánkovice, okr. Opava, práce na silnici, uzavřeno, Od 26.03.2018 10:00 Do 28.03.2018 14:00
  ulice Šubertova, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 27.03.2018 06:00 Do 30.03.2018 19:00, úplná uzavírka ulice Šubertovy v křižovatce s ul. Stodolní, Objížďka ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace