Ostrava asi přijde o lipovou alej v Komenského sadech

Stromy určené k pokácení - Foto: Miroslav Zimmer

Stromy určené k pokáceníFoto: Miroslav Zimmer

Ostravský magistrát dal zelenou kácení čtyřřadé lipové aleje v Komenského sadech. Kácet chce radnice centrálního obvodu, která plánuje revitalizaci této části parku. Proti jsou občanská sdružení a dva a půl tisíce lidí podepsaných pod peticí za zachování lipové aleje.

Už více než dva roky rozděluje budoucnost lipové aleje v ostravských Komenského sadech odborníky i veřejnost. Moravská Ostrava a Přívoz plánuje, že v části sadů u tenisových kurtů přebuduje chodníky a místo vzrostlých lip vysadí nové stromy. To vše za 18 milionů korun. Potřebuje ale povolení, o které požádala ostravský magistrát. Úředníci kácení schválili. 

"Nejpodstatnější je bezpečnost. Přímo ze zákona máme povinnost, aby se lidé, návštěvníci parku, cítili opravdu bezpečně a komfortně. Takže stromy, které v něm jsou, musí být zdravé," potvrzuje mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. 

Jedním z důvodů bylo i to, že už existuje územní rozhodnutí pro revitalizaci Komenského sadů. Občanské sdružení Svatý Václav chce ale bojovat dál za život 143 osmdesátiletých lip a dalších osmi stromů. Podle Iva Kalety se sdružení proti rozhodnutí odvolá. 

"Nesouhlasíme především se zdůvodněním kácení. Především se opírá o odborný posudek Botanického ústavu Akademie věd a my o tom posudku máme důvodné pochybnosti, že se lze vůbec o něj opřít jako o ten hlavní odborný pro tak radikální řešení, jako je skácení celé aleje," říká Kaleta. 

Spor o čtyřřadou lipovou alej v Ostravě tak bude pokračovat a přesune se na krajský úřad. 

Pořad: Události regionu  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: Vysílání pořadu skončilo k 31. 12. 2013 (pondělí-pátek 17:00)  |  Délka pořadu: 12 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.11.2017 10:05 do 12:10; v ulici Jirská v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 OA bez zranění
  Od 22.11.2017 09:40 do 11:45; v ulici Gogolova v obci Opava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 OA bez zranění
  Od 22.11.2017 09:35 do 10:40; v ulici Karvinská v obci Chotěbuz okres Karviná; nehoda; DN - srážka psa, bez zranění osob

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace