Rampouchy a zledovatělý sníh ohrožují chodce

Odstraňování rampouchů (ilustr. foto) - Foto: F. Tichý

Odstraňování rampouchů (ilustr. foto)Foto: F. Tichý

Hasiči v Moravskoslezském kraji hlásí od začátku roku rekordní počet zásahů. Zaměstnávají je hlavně následky vydatné sněhové nadílky. Průměrně řeší denně až trojnásobný počet případů oproti normálnímu stavu. Letošek je tak srovnatelný jen se začátkem roku 2006.

Ze 1650 zásahů se i letos naprostá většina týká sněhu a ledu. "Vyprošťování aut, řezání stromů obalených sněhem a ledem, odstraňování sněhu a ledu ze střech. Bylo to už téměř 1100 výjezdů. Největším rekordmanem je Ostrava, kde hasiči vyjeli do dnešního dne k 330 událostem," říká mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela. 

Hasiči upozorňují, že preventivně odstraňují sníh jen z veřejných budov, soukromí vlastníci si je musejí zabezpečit sami nebo s pomocí odborné firmy. Jejich seznam lidé najdou na stránkách krajských hasičů www.hzsmsk.cz

Přestože padající sníh nebo rampouchy mohou způsobit i vážné úrazy, řada střech například v samotném centru Ostravy stále zůstává pokryta vrstvou sněhu a na některých místech visí až metrové rampouchy. 

Právě padající rampouch dnes před polednem v Praze vážně zranil ani ne roční dítě. Chlapečka s těžkým zraněním hlavy odvezli záchranáři do pražské Thomayerovy nemocnice. V Plzni se pak zmrzlý sníh ze střechy domu zřítil na skupinku lidí. Jednu ženu záchranáři odvezli s krvavým zraněním hlavy na chirurgii, ostatní jsou v pořádku. 

Náledí a neudržované chodníky jsou pak příčinou rostoucího počtu úrazů v Ostravě. Lidé mají většinou naražené a pohmožděné končetiny, přibývají také zlomeniny. Jen v Městské nemocnici Ostrava ošetřují kvůli pádu na náledí denně v průměru 60 pacientů. 

"Za poslední tři dny prošlo traumatologickou ambulancí oddělení centrálního příjmu naší nemocnice na 179 pacientů. Z nich celkem 44 utrpělo zlomeninu, přičemž dvanáct z nich zůstalo s těžší formou zlomeniny v péči našich lékařů a sester," upřesnila mluvčí nemocnice Anna Vidiševská. 

Autor:  Michal Schoffer, F. Tichý  (tif)
Pořad: Události regionu  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: Vysílání pořadu skončilo k 31. 12. 2013 (pondělí-pátek 17:00)  |  Délka pořadu: 12 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 18.3.2018 13:25 do 15:30; na silnici 449 u obce Rýmařov okres Bruntál; neprůjezdné, padlý strom; Spadlé stromy na vozovce, nebezpečí.
  Od 18.3.2018 13:00 do 15:00; na silnici 48312 v obci Čeladná okres Frýdek-Místek; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace