Poplatky za odpad musí Ostravané nově zaplatit najednou

odpad - Foto: Pavel Novák

odpadFoto: Pavel Novák

Ostravská radnice šetří na administrativě. Teď to pocítí i lidé. Letos poprvé musejí zaplatit poplatek za odvoz a zpracování komunálního odpadu najednou. V Ostravě jde o částku, která je bez dvou korun maximální možná.

Za to, že Ostravané mají před domy popelnice, si magistrát účtuje 498 korun. A platí všichni, i kojenci. Čtyřčlenná rodina tak musí do konce června uhradit bezmála 2000 korun. 

Ostravská radnice teď začala rozesílat složenky. Lidé je podle mluvčí města Andrey Vojkovské najdou ve schránkách během května, nejpozději na začátku června. 

„Ti, kteří dosud hradili platbu přes SIPO dvakrát ročně, se o změny nemusejí starat, poplatek jim bude naveden v plné výši na složence SIPO v měsíci červnu. Nesmí ale zapomenout na včasné zvýšení limitu ve své bance. Anebo přijít osobně a zaplatit přímo u nás v budově magistrátu,“ upřesnila Vojkovská. 

Systém plateb Ostrava změnila, aby ušetřila za administrativu. Jde o platy úředníků i poštovné. 

Dříve lidé poplatky hradili ve dvou půlročních splátkách. Náměstek primátora Lukáš Ženatý už dříve připustil, že novinka může být pro některé domácnosti problematická. „Vím, že to může být pro některé rodiny složitější. Na druhé straně tlak na snižování nákladů spotřeby města je takový, že k tomu musíme přistoupit,“ řekl. 

Nakolik se nový systém městu vyplatí, ukáže až čas. Ostravská radnice totiž obecně bojuje s neplatiči. Loni lidé magistrátu dlužili zhruba 130 milionů korun. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 3.7.2015 12:10 do 14:15; v ulicích Dolní, Farní v obci Frýdek-Místek , délka 56m; nehoda; havárie OA do sloupu bez zranění
  Od 3.7.2015 11:40 do 13:45; v ulici Schovaná v obci Ostrava; nehoda; DN vozidlo sjelo do potoka
  Od 3.7.2015 11:25 do 13:30; v ulici Hlučínská v obci Ostrava; ve směru na Hlučín jeden jízdní pruh neprůjezdný průjezdný jízdní pruh na tramvajovém pásu; nehoda; DN osobní vozidlo narazilo do svodidel ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas