Archeologové z několika států si budou v Těšíně vyměňovat poznatky

Archeologové při práci (ilustr. foto) - Foto: Frederik Velinský

Archeologové při práci (ilustr. foto)Foto: Frederik Velinský

Jaká byla středověká kultura v českých zemích a proč je důležité ji dále poznávat, budou v druhé polovině září diskutovat v Českém Těšíně archeologové z několika evropských zemí. Odborné setkání pořádá Archeologický ústav Akademie věd ČR spolu s Muzeem Těšínska, které se například už léta věnuje výzkumům v populárním chotěbuzském Archeoparku-Podoboře.

Zvuky vykopávek se na místě bývalého hradiště rozléhají už od poloviny minulého století, což dělá z Podobory jedno z nejlépe zdokumentovaných archeologických lokalit u nás. Zasloužil se o to hlavně dnešní ředitel Archeologického ústavu Akademie věd Pavel Kouřil. 

„Rádi bychom pokračovali i v příštím roce, protože hradisko zdaleka nevydalo veškerá svá tajemství. A z celkové plochy máme prokopánu necelou pětinu,“ poznamenal Kouřil. 

I tady ale hrají hlavní roli peníze. „To je naše achillova pata, protože peněz je každým rokem čím dál méně. A musíme volit takovou strategii výzkumu, která těm finančním prostředkům odpovídá,“ dodal ředitel. 

I tak už se ale podařilo shromáždit celou řadu vykopávek a informací o životě lidí na přelomu pravěku a ranného středověku. Utříbit je a zařadit do širšího kontextu pak pomáhá například archeologická konference, jaká se už zanedlouho sejde v Českém Těšíně. 

„Těchto našich setkání se účastní kolegové zejména ze Slovenska a z Polska, ale také z Rakouska a Německa. A protože těch poznatků je velmi značné množství, je třeba je nějakým způsobem utřídit a zkonfrontovat s tím, co známe jak z domácího prostředí tak i ze zahraničí,“ uzavírá Pavel Kouřil. 

Tentokrát bude konference zaměřena kulturu českých zemí od 10. do 13. století. 

Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Od 23.2.2018 14:55 do 17:00; v ulici Mojmírovců v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka, která může bránit provozu v celé šířce vozovky nebo její části; 2x OA bez zranění.
  D1, mezi km 359.1 a 357.5, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace