Archeologové z několika států si budou v Těšíně vyměňovat poznatky

Archeologové při práci (ilustr. foto) - Foto: Frederik Velinský

Archeologové při práci (ilustr. foto)Foto: Frederik Velinský

Jaká byla středověká kultura v českých zemích a proč je důležité ji dále poznávat, budou v druhé polovině září diskutovat v Českém Těšíně archeologové z několika evropských zemí. Odborné setkání pořádá Archeologický ústav Akademie věd ČR spolu s Muzeem Těšínska, které se například už léta věnuje výzkumům v populárním chotěbuzském Archeoparku-Podoboře.

Zvuky vykopávek se na místě bývalého hradiště rozléhají už od poloviny minulého století, což dělá z Podobory jedno z nejlépe zdokumentovaných archeologických lokalit u nás. Zasloužil se o to hlavně dnešní ředitel Archeologického ústavu Akademie věd Pavel Kouřil. 

„Rádi bychom pokračovali i v příštím roce, protože hradisko zdaleka nevydalo veškerá svá tajemství. A z celkové plochy máme prokopánu necelou pětinu,“ poznamenal Kouřil. 

I tady ale hrají hlavní roli peníze. „To je naše achillova pata, protože peněz je každým rokem čím dál méně. A musíme volit takovou strategii výzkumu, která těm finančním prostředkům odpovídá,“ dodal ředitel. 

I tak už se ale podařilo shromáždit celou řadu vykopávek a informací o životě lidí na přelomu pravěku a ranného středověku. Utříbit je a zařadit do širšího kontextu pak pomáhá například archeologická konference, jaká se už zanedlouho sejde v Českém Těšíně. 

„Těchto našich setkání se účastní kolegové zejména ze Slovenska a z Polska, ale také z Rakouska a Německa. A protože těch poznatků je velmi značné množství, je třeba je nějakým způsobem utřídit a zkonfrontovat s tím, co známe jak z domácího prostředí tak i ze zahraničí,“ uzavírá Pavel Kouřil. 

Tentokrát bude konference zaměřena kulturu českých zemí od 10. do 13. století. 

Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: déšť, Petřvald
  silnice I/68, v katastru obce Třinec - v katastru obce Ropice, část obce Paseky, okr. Frýdek-Místek, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 03.07.2017 00:00 Do 06.08.2017 23:00, ...
  ulice Dr. Martínka, Ostrava-Jih, Ostrava, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 02.07.2017 00:00 Do 31.07.2017 23:59, Uzavírka z důvodu provádění stavebních prací za účelem výměny asfaltového koberce včetně ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace