Bohumín kritizuje stát kvůli dávkám, které proplácí za bydlení v ubytovnách

Bohumín kritizuje stát kvůli dávkám, které proplácí za bydlení v ubytovnách - Foto:  ŠJů, Wikimedia Commons

Bohumín kritizuje stát kvůli dávkám, které proplácí za bydlení v ubytovnáchFoto:  ŠJů, Wikimedia Commons

Bohumín kritizuje stát kvůli ubytovnám. Radnice tvrdí, že úřad práce vyplácí přemrštěné částky na doplatcích za bydlení a byznys s chudobou dál pokračuje. Nájemné v městských bytech je přitom výrazně nižší, než žádají majitelé ubytoven. Úřad práce ale říká, že to nelze srovnávat, protože sociálně slabé rodiny nemají šanci se do městských bytů dostat.

Jedna z ubytoven je na pěší zóně přímo v centru Bohumína. Lidé jsou z toho nešťastní, na nájemníky z ubytovny si stěžují. Podle nich jsou hluční a dělají v okolí nepořádek. 

Myslí si to třeba tyto dvě prodavačky ze sousedního papírnictví. „Zkuste se tady projít po šesté hodině, jestli uvidíte našince chodit. A když se setmí, neuvidíte živáčka,“ říká jedna z prodavaček. 

 

V Bohumíně natáčela redaktorka Andrea Čánová.

Vložit na svůj web

Bohumínská radnice tvrdí, že majitelé ubytoven si říkají o vysoké nájmy, a stát to proplácí. 

„Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce stále nedodržuje zákon, protože nevyplácí obvyklé náklady na bydlení do těchto ubytoven, ale vyplácí přemrštěné částky,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD). 

Upozorňuje, že v bohumínských městských bytech je nájemné výrazně nižší. „Zatímco u nás jsou náklady na bydlení šest sedm tisíc korun, to znamená nájem včetně všech služeb, včetně tepla, tak v soukromém bytě je to kolem 20 tisíc korun. A z toho 15 tisíc směle proplatí úřad práce na sociálních dávkách,“ dodává starosta. 

Mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková s takovým srovnáváním cen bytů ale nesouhlasí. „V ubytovnách většinou bydlí lidé, kteří nemají jinou možnost bydlení. Nemohou bydlet ani v nájemní, ani ve standardní formě bydlení. Nelze proto srovnávat cenu za metr čtvereční v bytě a cenu za metr čtvereční v ubytovně,“ říká mluvčí. 

Úřad práce se společně s bohumínskou radnicí snaží vytvořit podklady, podle kterých by úředníci mohli takzvané obvyklé nájemné počítat jinak. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.6.2017 13:45 do 15:50; v ulici Fryštátská v obci Havířov okres Karviná; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  Od 22.6.2017 13:35 do 14:40; na silnici 4671 u obce Štěpánkovice okres Opava; mezi Bolatice a Kobeřice u žel. přejezdu.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; DN OA x motocykl se zraněním. ...
  silnice II/477 (ulice Frýdecká), Vratimov, okr. Ostrava-město, uzavřeno, Od 25.06.2017 07:00 Do 25.06.2017 18:00, uzavírka silnice II/477 úplná, 300 metrů (od km silničního staničení 11,300 - 11,600), ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace