Bohumín kritizuje stát kvůli dávkám, které proplácí za bydlení v ubytovnách

Bohumín kritizuje stát kvůli dávkám, které proplácí za bydlení v ubytovnách - Foto:  ŠJů, Wikimedia Commons

Bohumín kritizuje stát kvůli dávkám, které proplácí za bydlení v ubytovnáchFoto:  ŠJů, Wikimedia Commons

Bohumín kritizuje stát kvůli ubytovnám. Radnice tvrdí, že úřad práce vyplácí přemrštěné částky na doplatcích za bydlení a byznys s chudobou dál pokračuje. Nájemné v městských bytech je přitom výrazně nižší, než žádají majitelé ubytoven. Úřad práce ale říká, že to nelze srovnávat, protože sociálně slabé rodiny nemají šanci se do městských bytů dostat.

Jedna z ubytoven je na pěší zóně přímo v centru Bohumína. Lidé jsou z toho nešťastní, na nájemníky z ubytovny si stěžují. Podle nich jsou hluční a dělají v okolí nepořádek. 

Myslí si to třeba tyto dvě prodavačky ze sousedního papírnictví. „Zkuste se tady projít po šesté hodině, jestli uvidíte našince chodit. A když se setmí, neuvidíte živáčka,“ říká jedna z prodavaček. 

 

V Bohumíně natáčela redaktorka Andrea Čánová.

Vložit na svůj web

Bohumínská radnice tvrdí, že majitelé ubytoven si říkají o vysoké nájmy, a stát to proplácí. 

„Ministerstvo práce a sociálních věcí a Úřad práce stále nedodržuje zákon, protože nevyplácí obvyklé náklady na bydlení do těchto ubytoven, ale vyplácí přemrštěné částky,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD). 

Upozorňuje, že v bohumínských městských bytech je nájemné výrazně nižší. „Zatímco u nás jsou náklady na bydlení šest sedm tisíc korun, to znamená nájem včetně všech služeb, včetně tepla, tak v soukromém bytě je to kolem 20 tisíc korun. A z toho 15 tisíc směle proplatí úřad práce na sociálních dávkách,“ dodává starosta. 

Mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková s takovým srovnáváním cen bytů ale nesouhlasí. „V ubytovnách většinou bydlí lidé, kteří nemají jinou možnost bydlení. Nemohou bydlet ani v nájemní, ani ve standardní formě bydlení. Nelze proto srovnávat cenu za metr čtvereční v bytě a cenu za metr čtvereční v ubytovně,“ říká mluvčí. 

Úřad práce se společně s bohumínskou radnicí snaží vytvořit podklady, podle kterých by úředníci mohli takzvané obvyklé nájemné počítat jinak. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: námraza, D1-369.5
  Od 16.12.2017 04:10 do 06:15; na silnici 48411 v obci Sviadnov okres Frýdek-Místek; nehoda; havarované vozidlo, nebezpečí; havárie OA na kruhovém objezdu, bez zranění.
  Od 16.12.2017 04:05 do 06:10; v ulici Zámecký okruh v obci Opava; u plaveckého bazénu; nehoda; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; probíhají záchranné a vyprošťovací práce; 2 x OA se zraněním.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace