Část opavských studentů odmítla přijít na debatu s prezidentem. V kavárně sledovali film o Havlovi

Studenti odmítli jít na besedu se Zemanem. Místo toho se sešli v jedné z opavských kaváren - Foto:  ČTK

Studenti odmítli jít na besedu se Zemanem. Místo toho se sešli v jedné z opavských kavárenFoto:  ČTK

Prezident Miloš Zeman se v Opavě sešel se studenty, kteří s ním diskutovali v aule Slezské univerzity. Část studentů ale na setkání odmítla přijít a zorganizovala jiný program mimo vysokou školu.

Debaty s prezidentem se zúčastnilo asi 150 studentů, vesměs z fakulty zaměřené na veřejnou politiku. Druhé akce v blízké kavárně, koncertu a filmového představení, se účastnila necelá stovka studentů Fakulty filozoficko-přírodovědecké. 

Obě skupiny se liší v názoru na to, zda vůbec s prezidentem diskutovat. Ti, kteří na setkání dorazili, se vesměs shodli na tom, že i když s hlavou státu nesouhlasí, debatovat by se mělo. 

Jeden ze studentů vyvěsil na protest proti politice Hradu červené trenýrky. Na to prezident zareagoval tak, že je připravený k diskusi, ale ne tímto způsobem. Mimo toho studenti proti Zemanovi přímo ve škole nijak neprotestovali. 

Jedna z organizátorek protestní akce Jasmína Finkeová ČTK řekla, že byla mile překvapena tím, že se kavárna za několik minut zcela zaplnila. "Odpoledne se přemístíme dál, myslím si, že tam přijdou ještě další lidi a bude se to nést městem. Z toho, co tu načerpáme, tak si myslím, že všichni budeme mít dneska hezký den," řekla Finkeová. 

Čtěte také: Rychlost soudu v kauze Peroutka. O odložení omluvy Hradu rozhodl za 13 dnů, v průměru mu to trvá 71

Pedagog Slezské univerzity Petr Jančárek, který se akce v Café Evžen zúčastnil, řekl, že nešlo o bojkot prezidenta, ale o alternativní nabídku mimo univerzitní půdu. "Já si myslím, že nemá moc smyslu po někom házet vajíčka nebo nadávky nebo se chovat stejně sprostě jako on. Má smysl nabízet alternativu a naší dnešní alternativou k vystoupení prezidenta Zemana na Slezské univerzitě je koncert skupiny Ladě," řekl pedagog. 

Hostům kavárny promítl krátký film složený ze záběrů, o nichž řekl, že je natočil jako Havlův osobní filmař na konci jeho života. "Já jsem usoudil, že je dobré studentům připomenout jiného prezidenta, který může být jakousi laťkou pro ty současné nebo budoucí naše prezidenty," řekl Jančárek. 

Zeman do auly na oficiální debatu se studenty přišel v doprovodu dosluhujícího hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) a rektora univerzity Pavel Tuleji. Studenti prezidentovi položili čtyři otázky. Ptali se například na jeho názor na nízkou volební účast či na americké prezidentské volby. Zeman uvedl, že je pro zavedení povinné volební účasti. Uvedl také, že pokud by byl občanem USA, volil by Donalda Trumpa. 

Jako poslední se mikrofonu určeného pro dotazují chopil student audiovizuálního oboru Maxmilián Kubný. "Jaký máte názor na lidi, kteří svůj nesouhlas vyjadřují například červenými kartami a jinými symboly," řekl a nad hlavu zvedl červené trenýrky. "Važme si svých oponentů, pokud v debatě používají argumenty, a ne spodní prádlo," řekl Zeman. 

Kubný uvedl, že svým gestem chtěl vyjádřit nespokojenost s politikou hlavy státu. "Měl jsem problém s ochrankou. Dívali se na mě podezřele, šacovali mě. Spodní prádlo se mi podařilo ukrýt," řekl. Setkání ho zklamalo. "Vůbec žádné negativní dotazy k tomu, jak se pan Zeman chová, jak prezentuje svou mocenskou touhu. Kroutím hlavou," řekl. 

Studenti odmítli jít na besedu se Zemanem. Místo toho se sešli v jedné z opavských kaváren - Foto:  ČTK

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, mezi km 359 a 356.9, ve směru Praha, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 18.01.2018 14:25 Do 02.04.2018 23:59, havarijní stav vozovky
  D1, km 356.9, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.02.2018 05:45 Do 23.02.2018 18:00, výtluk ve vozovce, příprava pracovního místa před opravou výtluku, údržba a opravy ...
  Od 15.2.2018 07:05 do 20.3.2018 12:00; na silnici 56 mezi obcemi Ostravice a Bílá okres Frýdek-Místek , délka 19km; uzavřeno pro těžká vozidla nad 12 tun

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace