Desítky obyvatel Suchých Lazců protestovaly proti obchvatu

Protest obyvatel Suchých Lazců před Krajským úřadem v Ostravě - Foto: Martin Knitl

Protest obyvatel Suchých Lazců před Krajským úřadem v OstravěFoto: Martin Knitl

Obyvatelé Suchých Lazců u Opavy stupňují protesty proti stavbě silničního obchvatu. Přijeli i s transparenty do Ostravy na veřejné jednání o zásadách územního rozvoje. Odmítají takzvanou jižní variantu obchvatu sousedního Komárova, která, jak sami říkají, zničí pole a přírodu v okolí.

Jan Sonek je zemědělec. Právě jeho pole by měla jižní varianta obchvatu sousedního Komárova protínat. 

„Firmu jsem budoval 20 let, mám to nějak postavené a k čemu mi bude firma bez pozemků? Když budou pozemky ‚rozstřílené‘ na kousky, nedostupné – vidíme, co se děje kolem obchvatů,“ říká pan Sonek. 

Už jednou referendum v Suchých Lazcích potvrdilo drtivou většinu odpůrců jižní trasy. Kvůli formalitám ale nebylo platné. Do Ostravy na krajský úřad přijelo asi 40 obyvatel. 

 

Na Krajském úřadu v Ostravě bylo včera rušno. S transparenty tam přijely desítky obyvatel Suchých Lazců u Opavy, kteří protestují proti stavbě silničního obchvatu. Natáčel reportér Martin Knitl.

Vložit na svůj web

„A teď by z toho bylo tak rušné údolí. Když to tam rozdělíme tímhle tím pro nás monstrem, na to se nabalí průmyslové objekty a vesnice skončila,“ obávají se obyvatelé. 

Starosta Suchých Lazců, městské části Opavy, Petr Orieščík (ČSSD) zvažuje i nátlakové akce. Třeba zablokování dopravy traktory. Jižní trasu odmítá, protože zablokuje další rozvoj Komárova, a zničí, jak říká, hektary polí. 

„Zatím je to tak navrženo, že by to mělo být v násypu. Samozřejmě tam musí být zvukové bariéry a ty by vytvořily to betonové monstrum. Jsme ochotni protestovat úplně všude – na ministerstvu dopravy, životního prostředí...,“ dodává starosta. 

Jižní trasu ale podporuje opavský magistrát a stejně tak Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Je levnější a nehrozí velké potíže s ochranou přírody, řekl už dříve mluvčí ŘSD Jan Rýdl. 

„Severní varianta obchvatu Komárova není vhodná ani technicky a je velmi komplikovaná. Vzhledem k poloze velké části trasy v záplavovém území není ekonomicky vůbec výhodná,“ upřesnil Rýdl. 

Čtěte také: Opavské Suché Lazce chtějí zabránit stavbě silničního obchvatu

Suché Lazce teď mohou postupovat podle zákona a teoreticky ještě mají šanci jižní trasu zablokovat. „Občané Suchých Lazců využili svého práva, aby uplatnili své připomínky. Krajský úřad s nimi bude nakládat přesně podle stavebního zákona,“ dodává mluvčí ostravského krajského úřadu Miroslava Chlebounová. 

A stavební zákon umožňuje obci podat takzvanou námitku, kterou se pak bude zřejmě zabývat i krajské zastupitelstvo. O sporech kolem tohoto obchvatu tak ještě uslyšíme. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, D48-69,2 km
  silnice I/11, Horní Benešov - Milotice nad Opavou, okr. Bruntál, práce na silnici, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 19.10.2017 09:00 Do 22.10.2017 18:00, Práce budou probíhat denně mezi 9 a ...
  Od 19.10.2017 07:20 do 09:20; v ulici Rudná v obci Ostrava; v křižovatce s ul. Závodní; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; 2 x OA bez zranění a bez úniku provozních kapalin.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace