Do hukvaldské obory se vrátila liška Bystrouška

Liška Bystrouška (původní socha, foto archiv) - Foto: Naďa Čvančarová

Liška Bystrouška (původní socha, foto archiv)Foto: Naďa Čvančarová

Hradní oboru v Hukvaldech opět zdobí jeden z nejoblíbenějších symbolů obce. Právě dnes se slavnostního odhalení dočká kopie vloni ukradené lišky Bystroušky. Byli jsme u toho, když sochu do obory instalovali.

Návštěvníci Hukvald si budou moci cestou na hrad znovu pohladit lišku pro štěstí. Kopii bronzové lišky Bystroušky, kterou vloni v květnu ukradl neznámý zloděj, slavnostně odhalí dnes v 10 hodin dopoledne. 

Do obory se ale vrátila už o něco dříve. A my jsme byli u toho, když se v ‚utajení‘ na bludné balvany vracela. Na všechno dohlížel sochař Adam Krhánek, který s liškou strávil několik posledních měsíců. 

 

Na Hukvaldy se vrátila liška Bystrouška. Český rozhlas Ostrava byl u toho, když sochu do obory potají instalovali. Poslechněte si reportáž Kateřiny Daňkové.

Vložit na svůj web

„Máme ji opět v bronzu a snažíme se ji i vizuálně dopracovat do fáze, ve které byla odcizena,“ říká socha. 

S vytvářením kopie lišky ale neměl vůbec jednoduchou práci. K dispozici měl totiž jen fotografie. Původní forma se totiž nedochovala. Nová liška Bystrouška je od té původní ale skoro k nerozeznání. 

„Kdyby se zachovala původní forma, tak bych se k té práci vlastně ani nedostal. Vznikl model v počítači, který byl vytištěn na 3D tiskárně. Potom byl ten základní tvar domodelovaný sochařskými postupy – plastelína, forma, odlitek,“ vysvětluje sochař. 

Socha z hukvaldské obory zmizela loni 27. května - Foto:  Facebook Hradu Hukvaldy

Socha z hukvaldské obory zmizela loni 27. květnaFoto:  Facebook Hradu Hukvaldy

„Upřímně jsem nejdříve doufal, že se liška třeba najde, že se někdo zalekne, zahodí ji, ale nestalo se tak. Takže postupně jsme začali uvažovat, jak tu ztrátu nahradit,“ vzpomíná Václav Kotásek, vedoucí stavebního odboru ostravsko-opavského biskupství. 

Biskupství ostravsko-opavské, kterému celá obora patří, doufá, že tentokrát už tady liška Bystrouška vydrží napořád. Pomoct by tomu mělo nové ukotvení i zabezpečení. 

Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 18.3.2018 13:25 do 15:30; na silnici 449 u obce Rýmařov okres Bruntál; neprůjezdné, padlý strom; Spadlé stromy na vozovce, nebezpečí.
  Od 18.3.2018 13:00 do 15:00; na silnici 48312 v obci Čeladná okres Frýdek-Místek; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace