Do kostelů se na měsíc vrátí duchovní hudba. Začíná Svatováclavský hudební festival

Svatováclavský hudební festival (foto archiv) - Foto:  Svatováclavský hudební festival

Svatováclavský hudební festival (foto archiv)Foto:  Svatováclavský hudební festival

V ostravské katedrále Božského spasitele dnes začíná největší festival duchovní hudby v Česku. Svatováclavský hudební festival přinese až do 28. září koncerty především barokní a klasicistní hudby. Odehrají se ve 29 kostelích moravskoslezského kraje. Organizátoři na ně pozvali více než tisíc hudebníků a zpěváků z tuzemska i zahraničí.

Festival dnes otevře Německé requiem Johannese Brahmse. S Filharmonií Brno a Českým filharmonickým sborem vystoupí pod vedením dirigenta Ondřeje Vrabce rakouský barytonista Rudolf Rosen a sopranistka Kateřina Kněžíková, sólistka Národního divadla v Praze. 

„Když jsem dostala nabídku toto dílo nastudovat, tak jsem byla strašně šťastná. Stačí pár stránek, aby člověk pochopil, že to, co Brahms napsal, je něco naprosto nadpozemského co je právem považováno na skvost sakrální hudby,“ řekla sopranistka. 

Nejrychleji vyprodaný byl koncert Collegia 1704 Václava Lukse. Tento světově uznávaný orchestr, který se specializuje na hudbu 17. a 18. století, je pravidelným hostem festivalu. 

 

Pozvánku na Svatováclavský hudební festival připravila redaktorka Petra Sasínová.

Vložit na svůj web

„Letos přivezou Mozartovo requiem, nejgeniálnější hudební dílo vůbec. A to mám velkou radost, protože o tomto projektu mluvíme už delší čas,“ říká ředitel festivalu Igor Františák. 

Mimořádným zážitkem bude podle něho vystoupení íránsko-anglického cembalisty Mahana Esfahaniho. „Natáčí pro jeden z nejprestižnějších labelů Deutsche Grammophon. Za nahrávku goldbergovských variací získal ocenění u mezinárodní kritiky,“ poznamenal Františák. 

Na koncertech v Ostravě-Plesné a Dolním Benešově mohou diváci slyšet Bacha v podální dalšího světoznámého hráče. „Mám velkou radost, že přijal pozvání Barthold Kuijken, který představí hudbu Johanna Sebastiana Bacha a jeho synů,“ dodal. 

K vrcholům festivalu budou podle Františáka patřit koncerty americko-korejské houslistky žijící v Belgii Ester Yoo. 

Janáčkova filharmonie Ostrava obohatí festivalový program i o hudbu současnosti. Se svými hosty uvede Lamentate pro klavír a orchestr estonského skladatele Arvo Perta. „Sólového partu se ujme Lukas Ganiušas, pianista rusko-litevského původu, který je vítězem mnoha klavírních soutěží,“ říká ředitel Janáčkovy filharmonie Jan Žemla. 

Festival uzavře na svátek svatého Václava 28. září velké oratorium Hectora Berlioze Dětství Ježíšovo.  

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  silnice I/58 (ulice Plzeňská), Ostrava-Jih, Ostrava, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 15.04.2018 12:00 Do 15.04.2018 18:00, v rámci dokončovacích prací pro opravu tramvajových mostů na ul. ...
  silnice I/58 (ulice Plzeňská), Ostrava-Jih, Ostrava, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 14.04.2018 12:00 Do 14.04.2018 18:00, v rámci dokončovacích prací pro opravu tramvajových mostů na ul. ...
  silnice I/58 (ulice Plzeňská), Ostrava-Jih, Ostrava, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 14.04.2018 05:00 Do 14.04.2018 12:00, v rámci dokončovacích prací pro opravu tramvajových mostů na ul. ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace