Dvě obyvatelky Ostravy-Hrabové budují přírodní park. Město jim dalo milion

Lužní les (ilustr. foto) - Foto: Michal Polášek

Lužní les (ilustr. foto)Foto: Michal Polášek

Dvě mladé ženy začínají budovat v Ostravě-Hrabové přírodní park. Dostaly na to milion a mají na to rok. Peníze jim dalo město z nového programu na zvelebení veřejných prostor. Ty jejich mají 8000 metrů čtverečních. Proměna začne dendrologickým průzkumem.

S Janou Batelkovou a Janou Václavíkovou stojíme u frekventované cyklistické stezky, která vede k řece Ostravici. Po pravé straně je skoro neprostupná džungle náletových stromů, kopřiv a plevele. Právě tento prostor dívky upoutal. 

„Je to takzvaný zbytkový lužní les a je tady hodně stromů, které jsou blízko u sebe a nejsou prořezané, jejich růst je tudíž špatný. Našim cílem je stromy zrekultivovat, vybrat ty správné a ty zanechat,“ vysvětluje Jana Václavíková. 

 

Dvě dívky z Hrabové si na svých procházkách se psy všimly zanedbané a nevyužité plochy v části Šídlovec. Když magistrát zrovna oznámil, že podpoří projekty na proměnu veřejného prostoru, přihlásily se a dostaly milion. Natáčela s nimi Petra Sasínová.

Vložit na svůj web

„V dalších místech chceme vybudovat vrbový altán. Už jsme oslovily firmu, která zasadí vrbové pruty a my je budeme zalévat, kropit. Bude to tedy živý altán. Vracíme se ke kořenům, kdy jsme si vyráběli vrbové věci,“ dodává. 

Vrbový altán bude dva až tři metry vysoký a po obvodu by měl mít průměr šest až osm metrů. Dívky počítají s tím, že altán bude pro park dominantním prvkem. 

„Chceme sem umístit taky nějakou sochu, lavičky, stoly. Bude tady dětské hřiště, lanové centrum. Ale hlavně je to pro odpočinek. Nechceme zde nic moderního a chceme tady zanechat medvědí česnek, na který chodí lidé z širokého okolí,“ doplňuje Jana Batelková. 

Na stromech budou umístěny ptačí budky, dívky chtějí chránit i ptactvo. V budoucnu by park měly jako přírodní učebny využívat místní školy a školky.  

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  silnice I/11 (ulice Rudná), Radvanice a Bartovice, v katastru obce Ostrava, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, Od 19.03.2018 10:00 Do 31.08.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/11 z důvodu ...
  silnice I/11, Velké Heraltice, okr. Opava, práce údržby, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 23.02.2018 07:00 Do 23.02.2018 17:00, z důvodu kácení stromů a ořezu dřevin v MSK poblíž komunikace, a ...
  silnice I/11, Velké Heraltice, okr. Opava, práce údržby, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 24.02.2018 07:00 Do 24.02.2018 17:00, z důvodu kácení stromů a ořezu dřevin v MSK poblíž komunikace, a ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace