Frýdek-Místek chce chránit historické továrny, navrhuje další památkovou zónu

Landsbergerovu přádelnu se zachránit nepodařilo - Foto: Iva Havlíčková

Landsbergerovu přádelnu se zachránit nepodařiloFoto: Iva Havlíčková

Památkáři chtějí zachránit historické textilky ve Frýdku-Místku. Plánují proto, že vytvoří ve městě novou rozsáhlou památkovou zónu. Spolu s vedením města už o to požádali ministerstvo kultury. S návrhem přišli poté, co společnost Slezan nechala zbořit přes sto let starou Lansbergerovu přádelnu. Záměr nové památkové zóny ale vyvolal nesouhlas vlastníků nemovitostí.

Z Lansbergerovy přádelny, jedné z nejvýznamnějších textilních staveb ve Frýdku-Místku, už zůstává jenom torzo. Bagry právě boří poslední stěnu. 

„Tou demolicí se to hrozně urychlilo, je tady opravdu obava z dalších demolic. Když jsme zjistili, kolik dalších demoličních výměrů mají jednotliví vlastníci v tomto území, tak to není jednoduché,“ říká náměstek primátora Karel Deutscher z ČSSD. 

 

Památkáři chtějí zachránit historické textilky ve Frýdku-Místku. Podrobnosti zjišťovala Iva Havlíčková

Vložit na svůj web

Právě demolice přádelny je důvodem, proč se přidali na stranu památkářů. Navzdory protestům majitelů nemovitostí. 

„Je opravdu třeba si to vysvětlit, co ta ochrana znamená, ať se nikdo nedomnívá, že ho to bude omezovat. To není pravda. My se spíš snažíme mít ochranu vzhledu exteriéru budov,“ podotýká Deutscher. 

V blízkosti frýdeckého nádraží je přitom přes deset cenných budov někdejší tovární čtvrti, které by spadly do ochrany památkářů. Mimo jiné také Neumannova přádelna, která je postavena ve stylu průmyslové secese. 

Vlastníci budov s památkovou zónou nesouhlasí 

Jiří Karásek ze společnosti Textil Invest Group, která ji vlastní, se záměrem plošné ochrany nesouhlasí. 

„Já nevyřizuji žádný demoliční výměr na budovu, kterou vlastním, která historicky měla být součástí památkové ochrany. Já bych chtěl mít záruku ze strany Národního památkového ústavu a města, že v okamžiku, kdy městská památková zóna bude, budu schopen v té zóně zaprvé investovat dle svých představ a že investice budou v takovém rozsahu, kdy je ekonomicky budu schopen unést,“ tvrdí Karásek. 

Také Tomáš Fridrich ze společnosti Slezan uklidňuje, že už žádnou další demolici společnost neplánuje. 

„V současnosti jsou budovy v uspokojivém stavu, nehrozí zřícení, neteče do nich. Opravdu případ přádelny byl ojedinělý, ale bohužel je velmi výrazný,“ dodává. 

Landsbergerovu přádelnu už se zachránit nepodaří, nicméně i soubor dalších budou je podle památkářů unikátní, i v rámci celé republiky. Kromě plošného opatření proto usilují i o prohlášení těch nejcennějších kulturní památkou. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  silnice I/56, v katastru obce Horní Bečva, část obce Bečvice, okr. Vsetín - v katastru obce Ostravice, část obce Hamrovice, okr. Frýdek-Místek, uzavřeno pro těžká vozidla nad 12.0 t , Od 16.01.2018 10:10 ...
  silnice I/48, v katastru obce Nový Jičín - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 22.01.2018 07:00 Do 22.01.2018 17:00, Práce v obou směrech, ...
  silnice I/56, v katastru obce Ostravice, část obce Hamrovice, okr. Frýdek-Místek - v katastru obce Horní Bečva, část obce Bečvice, okr. Vsetín, uzavřeno pro těžká nákladní vozidla, Od 16.01.2018 10:10 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace