Havířov 3. září 2012. Před pěti lety vypukla metanolová aféra, kterou nepřežily desítky lidí

Alkohol (ilustrační foto) - Foto: Anna Kottová

Alkohol (ilustrační foto)Foto: Anna Kottová

Přesně před pěti lety zemřel v Havířově na Karvinsku 62letý muž na otravu jedovatým alkoholem. Tehdy ještě nikdo netušil, že v tu chvíli vyšla najevo obří metanolová aféra, že takových obětí bude téměř 50 a tento případ se zapíše do dějin české kriminalistiky největším počtem obviněných. Připomeňme si, jak to v Havířově v září roku 2012 vypadalo.

„Žádáme občany, aby se souvislosti s výskytem životně nebezpečného alkoholu na území města Havířova, zdrželi jakékoliv konzumace čepovaného alkoholu pochybného původu,“ ozývalo se v září 2012 v ulicích města. 

Tehdy ještě kolovaly zprávy o úmrtí první oběti jako něco nepochopitelného. Na kvůli metanolu nechvalně proslulém sídlišti Šumbark. 

 

Ohlédnutí za tím, jak to v Havířově v září 2012 vypadalo, připravil redaktor Martin Knitl.

Vložit na svůj web

Masivní akci policie, hygieniků a dalších úřadů rozpoutali lékaři v havířovské nemocnici. Byli první, kteří pochopili, že je zle. 

„Nejdřív jsme si mysleli, že to bude náhodné požití fridexu, to ale laboratorní vyšetření samozřejmě vyloučily. Za dvě hodiny poté policie zabavila první zásoby jedovatého alkoholu,“ vzpomíná jeden z lékařů. 

A brzy zmizel i stánek i ve vysloužilé trafice, ve kterém prodavačky ujišťovaly, že nic špatného nenabízely. Obětí v nemocnicích stále přibývalo a měly jedno společné. Začátkem září se dostaly k levnému alkoholu. 14. září pak přišlo do té doby nepředstavitelné úřední nařízení. 

Prohibice a zpřísnění podmínek 

Obchod, který vypadá jako stará trafika, policisté oblepili červenobílou páskou - Foto: Martin Knitl

Obchod, který vypadá jako stará trafika, policisté oblepili červenobílou páskouFoto: Martin Knitl

Ministr zdravotnictví vyhlásil prohibici a zákaz prodeje veškerého silnějšího alkoholu. Trvalo to dlouho, ale nekonečné vyšetřovací spisy se přece jen postupně uzavíraly. 

Různé větve kauzy metanol řešily soudy v Ostravě, Zlíně, Frýdku-Místku, Žďáru nad Sázavou nebo třeba v Brně. Ne vždy se ale dařilo prodejcům jejich činy jednoznačně prokázat. 

„Stojí tvrzení proti tvrzení. Je to mnohem složitější, než když máte očitého svědka, který vše viděl a sledoval,“ potvrdil ostravský žalobce David Bartoš. 

Největší pozornost ale mířila k soudu ve Zlíně ke klíčové větvi celého případu. Doživotní tresty dostali hlavní míchač Rudolf Fian a jeho komplic Tomáš Křepela. 

Tragická metanolová aféra zpřísnila podmínky prodeje, výroby a distribuce alkoholu v celé České republice. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace