Havířovská socha Směrník nepůjde do šrotu. Přestěhuje se do Ostravy

Socha Směrník v Havířově - Foto: Stanislav Janalík

Socha Směrník v HavířověFoto: Stanislav Janalík

Směrník nabere směr Ostrava. Železobetonová plastika zatím stojí před nádražím v Havířově. Radnice ale sochu v takzvaném brutalistním stylu chtěla zbourat, protože je v havarijním stavu. Po měsících sporů a podepisování petice ji nakonec za symbolickou korunu koupí občanské sdružení Důl architektury.

Skulpturu chce sdružení věnovat jedné z ostravských galerií. To se ale nelíbí některým pamětníkům. 

„Havířov by měl být Havířovem, a ne se tak strašně zmodernizovat. To, co bylo, je teď špatně – vždyť to je blbost,“ říká třiasedmdesátiletá Marcela Folwarczna, které se stěhování mohutné sochy vůbec nelíbí. To jiní lidé by si s odkazem po předcích poradili po svém. 

 

O osud sochy Směrník se zajímal Stanislav Janalík

Vložit na svůj web

„Jsme vždycky překvapený, co to tam dělá. Kus betonu. Já bych rozbil a dal někde do základů,“ naznačuje například pan Vítězslav. 

Náklady demontáže hradí kupující 

Železobetonová plastika z období normalizace se tak zařadí k dalším sochám, které zmizí z ulic Havířova. Stejný osud, jaký potkal další Urubovu sochu Sloup s reliéfem kosmonauta, jí ale nehrozí. Její zastánci se nakonec dohodli s městem. 

I když radnice počítala, že ji demolice vyjde na několik desítek tisíc korun, veškeré náklady na odvoz nakonec zaplatí kupující. 

„Požádali město, aby na náklady radnice demontovalo a odvezlo. Nicméně to usnesení zastupitelstva nedovoluje. Takže jsme je oslovili znovu a dohodli jsme se tak, že si sochu demontují a odvezou na vlastní náklady.“ potvrzuje mluvčí havířovské radnice Eva Wojnarová. 

Město teď musí s kupci doladit podmínky smlouvy i termíny odstranění sochy. Nějaký čas ale ještě před havířovským nádražím nejspíš zůstane. 

„Očekáváme, že město na nás bude tlačit, abychom sochu odvezli co nejdříve, ale to je absurdní představa. Musíme vyřídit různá povolení na úřadech, povolení od dědiců na přemístění sochy a teprve pak může být převezena bezpečně do Ostravy,“ vysvětluje za Důl architektury Jakub Ivánek. 

Drobné komplikace podle něj navíc mohou nastat při odvozu sochy, protože nikdo netuší, jak napevno je v zemi ukotvena. 

Směrník chtějí nejprve provizorně přestěhovat do areálu ostravského Dolu Michal, po dokončení nové budovy Národního památkového ústavu pak najde domov přímo před ní.  


Zvětšit mapu

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Od 20.2.2018 15:05 do 16:55; na silnici 11 u obce Třinec okres Frýdek-Místek; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; 2 x OA bez zranění.
  Od 20.2.2018 15:35 do 16:55; v ulici Ostravská v obci Havířov okres Karviná; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; 2 x OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace