Ježíškova vnoučata budou ‚vyhlížet‘ také senioři z domova v Nýdku

Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Pixabay

Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Pixabay

Společně s námi se letos můžete stát Ježíškovým vnoučetem. A pomoci nám tak plnit často velmi skromná přání osamělých seniorů z domovů. Do projektu Českého rozhlasu už se zapojily desítky domovů pro seniory z celého Česka, mezi nimi i ten v Nýdku u Třince. Žije tam přes 50 lidí, zajeli jsme za nimi podívat a s jeho obyvateli o jejich přání mluvili.

Dvaadevadesátiletému Štěpánu Špačkovi se moc líbí, že dárci chtějí udělat radost lidem žijícím v domovech pro seniory. „Víte, to je tak krásná myšlenka pomáhat těm starým lidem a vytvářet ten domov. To je pohádka,“ říká. 

I když jde o drobnosti, třeba jaké dostával v dětství. „My jsme dostávali většinou papuče, čepici a rukavice. Ale víte, ta pohoda už to dělá. A ti lidé, když dostanou nějaký dárek, těší se z něj celý den. A já, jestli mám nějaké konkrétní přání? Ne, já mám rodinu, která se o mne vzorně stará. Já mám štěstí,“ dodává pan Špaček. 

 

Mezi seniory z Nýdku u Třince se s mikrofonem vypravila redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Podle sociální pracovnice Kateřiny Szarzecové žije ve zdejším domově několik lidí, kteří už nikoho nemají a hlavně od nich se už přání scházejí. „Vytipovali jsme asi osm klientů, kteří opravdu nemají žádnou blízkou rodinu a jejich kamarádi tak vysokého věku nedožili,“ říká pracovnice. 

A jaká mají přání? „Jsou různá, většinou materiální. Nějaké oděvy, oblečení. Ale samozřejmě se najdou i jiná přání – chtěli by se třeba podívat někam, kde už někdy byli a myslí si, že už se tam nikdy nedostanou,“ dodává Szarzecová. 

Na vánoční svátky už se přitom tady v Nýdku začali připravovat. Zrovna jsme v místnosti, které tady říkají Kutilka a šikovné penzistky tu vyrábějí vánoční ozdoby. „Je to taková věžička jako stromeček a na to budeme lepit květinky, hvězdičky. A to jsem tady uháčkovala, snažím se,“ říká obyvatelka domu Anna Szotkovská. I ona má přání, stýská se jí po vnučkách a chtěla by je zase vidět. 

Český rozhlas už také spustil webové stránky, kde si lidé budou moct přání seniorů rezervovat, poslat a udělat jim radost. 

Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 19.1.2018 17:55 do 20:00; v ulici Hlavní třída v obci Frýdek-Místek; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  Od 19.1.2018 17:50 do 19:55; v ulicích V Troskách, Jugoslávská v obci Ostrava , délka 39m; nehoda; havarované vozidlo; OA x chodec, se zraněním.
  Od 19.1.2018 17:10 do 19:15; v ulici tř. 17. listopadu v obci Karviná; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace