Kauza vlakového neštěstí ve Studénce vrcholí, rozsudek může padnout už dnes

Tragická nehoda vlaku u Studénky - Foto:  Hasičský záchranný sbor MS kraje

Tragická nehoda vlaku u StudénkyFoto:  Hasičský záchranný sbor MS kraje

Jeden z nejsledovanějších procesů v Česku míří ke konci. Soud dnes vynese rozsudek v kauze vlakového neštěstí ve Studénce. Potvrdila to mluvčí novojičínského soudu Pavla Nippertová. V srpnu 2008 narazil mezinárodní rychlík do spadlého mostu, který se zřítil na kolejiště. Zemřelo při tom osm lidí a desítky dalších se zranily. Obžalobě z obecného ohrožení čelí desítka mužů převážně ze stavebních firem.

Závěrečnou řečí dvou obžalovaných bude dnes u soudu v Novém Jičíně pokračovat projednávání tragického železničního neštěstí. Po jejich ukončení soud pravděpodobně vynese rozsudek. Deseti obžalovaným za obecné ohrožení hrozí tresty od tří do šesti let vězení. Původně měl soud vynést rozsudek až příští rok v březnu. Termín se ale změnil. 

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Na železniční trať ve Studénce spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce. Někteří mají doživotní následky. 

 

Cestující a pozůstalí z kauzy Studénka by se dnes po devíti letech od vlakového neštěstí měli dovědět rozsudek. Případ sleduje reportérka Andrea Čánová.

Vložit na svůj web

Obžalováni jsou tři pracovníci generálního dodavatele stavby, společnosti ODS - Dopravní stavby Ostrava (dnes Eurovia), pět zaměstnanců subdodavatele - firmy Bögl & Krýsl, pracovník Správy silnic Moravskoslezského kraje, jenž měl na stavbu dohlížet, a osoba samostatně výdělečně činná, která pro subdodavatele pracovala. 

Státní zástupce Aleš Kopal požaduje všechny uznat vinnými z obecného ohrožení a uložit jim i tresty zákazu činnosti. Tresty navrhuje nepodmíněné v rozmezí od tří do šesti let. Naopak obhájci obžalovaných vinu odmítají a žádají zproštění obžaloby 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 23.3.2018 15:10 do 17:15; v ulici Hozovo nábřeží v obci Opava; Pekařská x Hozovo nábřeží; nehoda; NA nabouralo do zdi a dopravní značky, z místa pak ujelo. Probíhá šetření.
  Od 23.3.2018 14:25 do 16:30; v ulici Slovenská v obci Ostrava; nehoda; 2x OA

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace