Krajský soud v Ostravě rozplétá složitou kauzu daňového úniku u sportovních práv

Ostravský krajský soud začal rozplétat další složitou kauzu daňových úniků - Foto: Tomáš Adamec

Ostravský krajský soud začal rozplétat další složitou kauzu daňových únikůFoto: Tomáš Adamec

Třiadvacet obžalovaných a 380 milionů korun údajně zkrácených daní. Takové jsou základní parametry soudního procesu, který začíná řešit ostravský krajský soud. Jde v něm o údajně předražený prodej reklamních práv u menších sportů. Už teď je jasné, že rozsudek letos nepadne.

Tři z obžalovaných přivedla eskorta do největší soudní síně v Ostravě v poutech. Téměř hodinu pak trvalo, než se soudce domluvil s 23 advokáty na dalších termínech jednání a zkontroloval totožnost těch obžalovaných, kteří jsou na svobodě a na jednání přišli. 

Státní zástupce Vít Koupil tvrdí, že skupina řídila síť firem, které si navzájem přeprodávaly reklamní práva ve sportu. „Účelově navyšovaly cenu reklamy o cca devítinásobek ceny s tím úmyslem, aby došlo ke krácení daně z přidané hodnoty a daně z příjmu právnických osob, kdy výnos z této vytýkané trestné činnosti měl být v hotovosti vracen některým obžalovaným,“ popisuje žalobce systém, ve kterém reklamní práva putovala přes několik účelově nastrčených firem. 

 

Soud v Ostravě rozplétá kauzu daňového úniku u sportovních práv, případ sleduje redaktor Michal Polášek.

Vložit na svůj web

Ztráta státu na daních je podle žaloby 380 milionů korun. Hlavami měli být sportovní funkcionář Vlastislav Přeček a bývalý volejbalista Bronislav Mikyska. Mezi obžalovanými jsou také majitelky reklamní firmy Propag-Storm Hana Kačenová a Lenka Oborná. Ty zároveň figurují jako klíčové svědkyně v údajné korupční kauze lobbisty Martina Dědice. Kvůli obavám o bezpečnost je hlídá policie a soudu se zúčastňují pouze přes videokonferenci. 

„Ta návaznost je taková, že pan inženýr Martin Dědic je obžalován z toho, že prostřednictvím uvedené sítě reklamních agentur měl krátit daň u jeho společnosti Business Advisor,“ vysvětluje žalobce Vít Koupil. 

Soud plánuje výslech obžalovaných do konce března. „Později se bude zprocesňovat spis a nakonec se tedy bude vynášet rozsudek. Ale to bude trvat ještě velmi dlouho. Spis je velmi dlouhý, přesahuje 37 tisíc listů a obžaloba samotná je na 250 stran,“ říká mluvčí Krajského soudu v Ostravě Jiří Barč a jeho slova potvrzuje soudce Ondřej Běčák, podle kterého padne rozsudek nejdříve v příštím roce. 

Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace