Leskoptev nádherná se zabydluje v ostravské zoo. Bydlet bude s hrochy

Leskoptev nádherná - Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Leskoptev nádhernáFoto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Pavilon Tanganika ostravské zoologické zahrady má nové obyvatele, hejno leskoptví nádherných. Jsou to ptáci, kteří se v prostoru pavilonu pohybují volně. Pavilon Tanganika obývají hroši, krokodýli a řada druhů ryb.

V pavilonu se teď zabydluje šestičlenná skupina těchto ptáků, výrazně zbarvených pěvců – jeden samec a pět samic. Létat si mohou, kam chtějí – v prostoru nad expozicemi hrochů a krokodýlů štítnatých se pohybují zcela volně. 

„K dispozici mají několik bidel a zavěšených větví k posedu a dále deset kmenových hnízdních budek. A hlavně mohou využívat přirozenou vegetaci včetně vzrostlých stromů, které v pavilonu částečně skleníkového typu doslova bují,“ říká mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková. 

Ostravská zoo chová leskoptve od roku 2002. Poslední roky byly chovány v zázemí zoo, kde se i úspěšně množily. Celkem už se zde podařilo odchovat 18 mláďat. 

Leskoptev nádherná (Lamprotornis superbus) je výrazně zbarvený zástupce pěvců o velikosti těla 18-20 cm a hmotnosti 50-80 g. Dříve byla nazývána leskoptev tříbarvá. Její domovinou je východní Afrika. Obývá savany, řídké lesy a stepi, ale také zemědělskou krajinu. Žije v malých hejnech. V jejím jídelníčku převládá zejména rozličný hmyz, ale je všežravá a sbírá také bobule, malé plody, nektar. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 24.3.2018 21:25 do 23:30; v ulici tř. 17. listopadu v obci Karviná; nehoda; havárie OA do sloupu veřejného osvětlení, bez zranění.
  Od 24.3.2018 20:25 do 22:30; D56 - 42.9km na trase Frýdek-Místek - Ostrava; nehoda; 2x OA, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace