Lesníci v Beskydech začali kácet stromy, ze kterých vznikne replika kostela v Gutech

Kácení beskydských smrků pro stavbu repliky kostela v třineckých Gutech - Foto: Iva Havlíčková

Kácení beskydských smrků pro stavbu repliky kostela v třineckých GutechFoto: Iva Havlíčková

Dřevorubci v Beskydech kácejí stromy pro nový kostel v Gutech na Frýdeckomístecku. Ten původní z 16. století loni zapálili podle policie tři žháři. Ostravsko-opavské biskupství chce postavit co nejvěrnější kopii památky. Vhodné stromy, konkrétně na střechu, vybírá biskupství ve vlastních lesích. Potřebuje tam vytěžit asi 150 kubíků kvalitního smrkového dřeva.

S kácením stromů dřevorubci čekali na zimu a sníh. Vhodná doba přišla až teď. „V zimě je dříví nejkvalitnější a je bez mízy, což je také podmínka pro výrobu šindele, nakonec i pro výrobu řeziva. Dříví není nijak znehodnocováno sluncem nebo teplem a také podmínky pro těžbu a přibližování jsou nejvhodnější. Zima je prostě pro nás takovým obdobím sklizně,“ říká ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný. 

Z lesů okolo potřebují získat asi 300 smrků a ne tak ledajakých. „Pro výrobu šindele potřebujeme obrovskou kvalitu a takovéto stromy vybíráme velice těžce. A to proto, že šindel má být vyráběn v délce 70 centimetrů – tak zní podmínka. A pak je velmi důležité, aby dřevo bylo průběžné, hladké, pokud možno bez suku. A samozřejmě nesmí být shnilé,“ dodává Konvičný. 

 

V beskydských lesích natáčela reportérka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Třeba dnes dřevorubci pracují v docela prudkém svahu – této lokalitě se říká Maxův klaus. Pokácené stromy se zapřáhnou za koně a kočí je přibližují dolů k silnici. 

„Je to náročné. Když je špatný terén, tak se dřevo spouští, nebo se to ‚ohamuje‘ uprostřed řetězy,“ popisuje kočí Miroslav Staník, který s koněm Pejo stahuje klády dolů na cestu klasickým způsobem. 

Lesníci vhodné stromy hledají na celých 1700 hektarech zdejšího revíru. Práce v lese ještě minimálně měsíc či měsíc a půl potrvají. Repliku památky chce biskupství začít stavět na podzim. 

Kácení beskydských smrků pro stavbu repliky kostela v třineckých Gutech - Foto: Iva Havlíčková

„Momentálně pokračuje hlavně práce na projektové dokumentaci. V podstatě se řeší spousta detailů s památkovou péčí, protože ke kostelu se dochovaly nějaké výkresové dokumentace z padesátých let, jsou k tomu fotky. Ale je tam spousta detailů, které jsou neznámé, které byly za staletí předělány. A řeší se, ke kterému období to tam vrátit, jaké detaily zachovat, jaké byly špatně a podobně,“ říká vedoucí stavebního odboru diecéze Václav Kotásek. 

Na stavbu nového kostela budou řemeslníci potřebovat i jedlové dřevo. To tady ve zdejších lesích dostatečně kvalitní ale není a těží se proto na Vsetínsku. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  ulice Janáčkova, Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 23.03.2018 07:00 Do 26.03.2018 23:59, úplná uzavírka ul. Janáčkovy v křižovatce s ul. Porážkovou, Objížďka ...
  Od 23.3.2018 07:45 do 09:50; v ulici Ostravská v obci Český Těšín okres Karviná; křižovatka s ul. Komorní; nehoda; 3x OA se zraněním.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace