Libhošť na Novojičínsku vyplácí lidem odškodnění za čapí hnízdo

Čapí hnízdo na sloupu v Libhošti - Foto: Michal Polášek

Čapí hnízdo na sloupu v LibhoštiFoto: Michal Polášek

V obci Libhošť na Novojičínsku si hýčkají místní čápy. A to dokonce tak, že majitelům dvou zahrad u jejich hnízda začala obec vyplácet kompenzace za škody. Podle ornitologů je totiž přesun hnízda komplikovaný a obec navíc v okolí nemá vhodné pozemky.

Najít v Libhošti čapí hnízdo nebylo až tak složité. Stačilo vyjet na jeden ze čtyř kopců, na kterých se dlouhá obec rozkládá a trochu pozorněji se dívat po okolí. Sloup s hnízdem stojí asi 10 metrů od hlavní silnice na zahradě rodinného domu. Otevírá paní Lída. 

„Je to radostné se na to dívat, jak se mladí učí létat. Ale jsou přitom potíže, protože oni nám tady nadělají, anebo když něco nesou, tak něco jim i spadne,“ říká starší obyvatelka domu paní Lída s tím, že čápi odletěli někdy na konci srpna. Pod hnízdem raději majitelé domu zakryli hromady dřeva plachtami. 

 

K ojedinělému kroku sáhla jedna z obcí na Novojičínsku. Tamní radní nechtějí přijít o místní čápy, a protože jejich hnízdo nemůžou přesunout, budou lidem v okolí platit. Podrobnosti přidává redaktor Michal Polášek.

Vložit na svůj web

„Chceme tady čápy, protože už se stali za ty roky takovým symbolem obce. Máme motiv čápů už i na propagačních materiálech,“ vysvětluje starostka Libhoště Helena Šimíčková (SNK), proč se radní rozhodli posílat majitelům dvou domů poblíž hnízda každý rok 3000 korun jako kompenzaci třeba na nákup čisticích prostředků. 

„Osobně mi není znám jediný příklad v republice, že by se toto někde stalo. Jsem velice rád, že to aspoň na jednom místě funguje,“ neskrývá příjemné překvapení ornitolog Otakar Závalský. Čáp totiž není na seznamu vybraných chráněných živočichů, jako je třeba vlk nebo bobr. Za škody, které opeřenec způsobí, tak stát žádné náhrady nevyplácí. 

„Nechali jsme si zpracovat i ornitologický posudek na případnou možnost přestěhování čápů na nějaký obecní pozemek, ale ani jeden svou polohou nevyhovoval. Jsou výrazně níže,“ dodává starostka Helena Šimíčková. 

Podle ornitologa Otakara Závalského se navíc čapí hnízdo může přesunout maximálně o 150 metrů. 

U sloupu s hnízdem majitelé raději vše přikrývají - Foto: Michal PolášekČapí hnízdo na sloupu v Libhošti - Foto: Michal Polášek

Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.3.2018 07:05 do 09:10; na silnici 46824 u obce Chuchelná okres Opava; Vozidlo přepadlo přes svodidla z mostu na železniční trať; nehoda; havarované vozidlo; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, ...
  Stav vozovky: námraza, D48-64,9 km
  Stav vozovky: námraza, D48-64,8 km

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace