Lidé z části Ostravy se bouří proti plánovanému rozšiřování vědecko-technologického parku

Oblíbená lokalita v Porubě, kam se má v budoucnu rozšířit vědecko-technologický park - Foto: František Tichý

Oblíbená lokalita v Porubě, kam se má v budoucnu rozšířit vědecko-technologický parkFoto: František Tichý

Rušno je v Ostravě kolem plánovaného rozšíření vědecko-technologického parku (VTP) u tamní univerzity. Postarali se o to obyvatelé části Poruby, kde se mají stavět výzkumná pracoviště a laboratoře pro vědce. Proti tomuto plánu radnice lidé sebrali už přes tisíc podpisů.

Zatímco lidé podepisují na zahrádce výletní restaurace petici, s jedním z organizátorů protestů a zdejší obyvatel Martin Bobek ukazuje, kam se má VTP rozšířit. 

„Teď je to pole, kam můžete tady v Porubě volně pustit psa. Když jdete, nádherně vidíte na Beskydy. Je to opravdu klidová zóna a to mi nezachrání žádný špičkový vědec z Ameriky, Japonska, odkudkoliv,“ říká Martin Bobek s tím, že ale není proti stavbě VTP. 

„V Ostravě jednoznačně a i v Porubě naleznete několik míst, kterým by výstavba VTP pomohla. Porubské Myslivně by uškodila,“ dodává. 

 

Lidé z části Ostravy se bouří proti plánovanému rozšiřování vědecko-technologického parku. Bojují za zachování přirody, která má ustoupit domům pro výzkumníky. Město tam chce přilákat světové firmy. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Podle vedení města ale stojí za to kvůli až 1800 novým pracovním místům obětovat několik hektarů pole. „Všichni chtějí nová pracovní místa, ale všichni by chtěli, aby to bylo někde jinde,“ reagoval primátor Ostravy Tomáš Macura (hnutí ANO). 

„My nejedeme kácet les. Do Ostravy chceme přivézt vědu, výzkum, techniku a pro sportu chtivé obyvatele Ostravy se nic nezhorší. Naopak my chceme tu sportovní a rekreační infrastrukturu rozšířit a posílit,“ dodal primátor. 

Jen za pozemky na rozšíření zóny už město zaplatilo zhruba 100 milionů korun. Místní ale doufají, že se jim plány podaří změnit. S radními se chtějí potkat v listopadu na plánovaném zastupitelstvu. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 15.12.2017 23:15 do 16.12.2017 01:20; v ulici Poděbradova v obci Ostrava; nehoda; náraz OA do sloupu, bez zranění.
  silnice I/48, v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 16.12.2017 07:00 Do 22.12.2017 17:00, výstavba PHS
  silnice I/48, část obce Dub - část obce Heřmanice, v katastru obce Starý Jičín, okr. Nový Jičín, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 18.12.2017 07:00 Do 18.12.2017 17:00, kácení ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace