Města v kraji zkouší nové metody v boji proti klíněnce

Miny klíněnky v listech jírovce - Foto: Georg Slickers,  Wikipedia

Miny klíněnky v listech jírovceFoto: Georg Slickers, Wikipedia

V Ostravě začnou na jaře zkoušet novou metodu proti klíněnce. Škůdce napadá hlavně kaštany a těm předčasně hnědne listí. Radnice v centru Ostravy už několik let stromy ošetřuje postřikem, s výsledky ale spokojena úplně není. Vzrostlé kaštany neboli jírovce maďaly teď chce léčit injekcemi přímo do kmenů.

Místo zelených mají už v létě rezavé listy, tak vypadají stromy napadené klíněnkou. Škůdce ze stromů se radnice Moravské Ostravy a Přívozu snažila v posledních letech vyhnat postřiky. 

„Určitě se nedá říct, že by se neosvědčil, ale spíš je to o tom, že chceme vyzkoušet novou metodu. Měla by být účinnější tím, že je vstřikována přímo do kmene stromu,“ říká mluvčí radnice Jana Pondělíčková. 

V obvodu už vytipovali stromy, na kterých novou metodu otestují. „Pro tento pilotní projekt jsme vybrali deset kaštanů v lokalitě ulice Slovenská, kde je alej zhruba stovky těchto stromů. Potom vyhodnotíme rozdíl mezi ošetřenými a neošetřenými kusy,“ dodává mluvčí. 

Nová technologie na léčení kaštanů k nám dorazila z Itálie. „Pod kůru do cévních svazků se navrtá taková sonda a pod tlakem přímo do těch vodivých pletiv se vhání látka, která ten hmyz odpuzuje,“ upřesnila dendroložka Eva Mračanská z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. 

 

Města v kraji čeká na jaře opět boj proti klíněnce. Některé radnice vyzkouší nové metody. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Vůbec poprvé metodu v Česku vyzkoušeli v Českém Těšíně. A výsledky jsou vidět. „Jírovce byly i v tom extrémně suchém létě krásně zelené ještě i v srpnu. V jiných letech docházelo k usychání i dříve,“ potvrdila mluvčí tamní radnice Dorota Havlíková. 

Se stromovou injektáží tam proto budou pokračovat i letos. „Ošetříme dalších 50 stromů,“ dodala s tím, že léčba jednoho stromu injektáží vyjde na zhruba 900 korun. 

Podle dendroložky Evy Mračanské na klíněnku zabírá kombinace používání postřiků, odklízení listí, natírání kmenů a dostatečná zálivka. „Když ten strom má dostatek vláhy, tak je i takový vitálnější a odolnější vůči těmto škůdcům,“ uzavřela dendroložka. 

Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 27.2.2017 23:30 do 28.2.2017 01:35; v ulici Mariánskohorská v obci Ostrava; křižovatka ul. Mariánskohorská s ul. Nádražní; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 OA bez zranění
  silnice I/11, část obce Kamenec - část obce Štemplovec, v katastru obce Holasovice, okr. Opava, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, práce na silnici, Od 06.03.2017 08:00 Do 06.03.2017 16:00, provoz ...
  silnice I/11, Horní Benešov, okr. Bruntál, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, práce na silnici, Od 02.03.2017 08:00 Do 02.03.2017 16:00, provoz řízen SSZ, montáž svodidel.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace