Ministerstvo schválilo 37 dotací na demolice ve vyloučených lokalitách, mj. v Karviné

Demolice v karvinském ghettu (foto archiv) - Foto: Andrea Čánová

Demolice v karvinském ghettu (foto archiv)Foto: Andrea Čánová

Snad v každém větším městě v Česku najdete tak zvaný dům hrůzy. Zloději z něj odnesli vše, co se dá zpeněžit. Má vytlučená okna, rozebranou střechu i zábradlí. Stát poskytuje obcím na demolice těchto domů v sociálně vyloučených lokalitách desítky miliónů korun. Letos se žádostí o dotace uspělo 37 radnic. Pomoc využívá například i Karviná, kde už za pár dní bagry zdemolují zchátralý dům v lokalitě Nové Město.

Na domě je několik velkých nápisů Zákaz vstupu, dveře tam ale nejsou. Válejí se na zemi. „Tady je už na první pohled jasné, že ten dům může být nebezpečný,“ říká mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová. 

Zdevastovaná stavba je obehnána kovovým plotem. „Podívejte se, je to zdrátované, jak se snažili ty svářené konstrukce od sebe rozdělit a nějakým způsobem zdeformovat. Ani ten plot jim nezabránil v tom, aby se tam nedostali,“ dodává mluvčí. 

 

Stát dal letos obcím na demolice zchátralých domů v sociálně vyloučených lokalitách 90 miliónů korun. Dotace využila například Karviná, kde natáčela redaktorka Andrea Čánová.

Vložit na svůj web

Karviná by uvítala, kdyby vyřizování dotací na demolice bylo pružnější. Někdy totiž obce musí dům opravdu rychle zbourat a nestihne vyřídit veškeré dokumenty. „Jsou situace, kdy obce ty domy prostě strhnout musejí. A bylo by možná prima, kdyby se ta dotace dala proplácet i zpětně,“ míní Swiderová. 

Možnost zpětného proplácení dotací na demolice zatím ministerstvo pro místní rozvoj neřešilo. „S tímto námětem jsme se dosud nesetkali a i vzhledem k tomu, že avizujeme pokračování tohoto programu, o který je stále velký zájem, mohou obce demolice plánovat dostatečně dopředu,“ potvrzuje mluvčí Vilém Frček. 

Stát letos poslal obcím na demolice přes 90 milionů korun. 

Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  ulice Korunní, Mariánské Hory a Hulváky, Ostrava, přes: ulice Stojanovo náměstí, uzavřeno, Od 26.03.2018 08:00 Do 26.03.2018 19:00, Konání Velikonočního jarmarku, Objížďka - bez rozlišení: ulice Hudební ...
  Od 22.3.2018 11:00 do 11:20; D1 - 346.8km na trase Polsko (st. hranice) - Lipník nad Bečvou; dopravní omezení v jízdním pruhu zrušeno
  Od 22.3.2018 10:25 do 12:30; v ulici Národní třída v obci Havířov okres Karviná; nehoda; havarované vozidlo; havárie OA se zraněním.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace