Mladý hroch z ostravské zoo se chystá na cestu do Francie

Hroch obojživelný - Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Hroch obojživelnýFoto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Dvouapůlletý Kvido odcestuje v rámci mezinárodní spolupráce do ZooParc de Beauval ve Francii. Doporučení na nový domov pro mladého hrocha vydala sama ostravská zoo. Samec hrocha obojživelného se má na cestu vydat dnes.

Hroch se na cestu předem připravoval. Do venkovního výběhu byla umístěna transportní bedna, aby se s ní předem seznámil a naučil se do ní nastupovat. Chovatelé k nalákání zvířete do nového a neznámého prostředí využili oblíbené pamlsky v podobě ovoce a zeleniny. 

„Věříme, že do ní Kvido nastoupí bez problémů i v den transportu a nebude muset být uspán. Cesta tak pro něj bude mnohem lépe zvládnutelná,“ přeje si mluvčí zoo Šárka Nováková. 

V rámci mezinárodní spolupráce se přesuny zvířat mezi zoo uskutečňují zcela zdarma. Hrazeny jsou pouze náklady na samotný transport zvířat a ty hradí zpravidla přijímající zoo. 

Hroch obojživelný se stal vinou člověka ohroženým druhem. Areál jeho výskytu ve volné přírodě je ostrůvkovitý. Původně se vyskytoval také po celé délce Nilu, dnes již jen na jeho horním toku. Aktuální počet hrochů v africké přírodě navíc není znám. Odhad 125-148 tisíc zvířat je deset let starý.

Zoo Ostrava vede od roku 2006 Evropskou plemennou knihu hrocha obojživelného, to znamená, že koordinuje mezinárodní chov tohoto majestátního zvířete v rámci evropských zoologických zahrad a vydává i doporučení k přesunu zvířat. 

„Jednání o transportu do francouzské zoologické zahrady tak ostravská zoo sama iniciovala,“ poznamenala mluvčí zoo. 

Web Safari - okno do světa zvířat

Podle ní populace hrochů klesá nejen v přírodě, ale postupně i v zoologických zahradách. Jedním z důvodů tohoto poklesu je zřejmě i skutečnost, že hroch přestal být pro řadu zoologických zahrad snadno chovatelným druhem. V Česku chová hrochy kromě Ostravy už zoo v Praze.  

Hroši v ostravské zoo - Foto: P. Vlček (ZOO Ostrava)

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.2.2017 04:00 do 23.2.2017 06:05; na silnici 58 v obcích Rožnov pod Radhoštěm okres Vsetín a Trojanovice okres Nový Jičín , délka 3km; ledovka, průjezd se zvýšenou opatrností
  ulice Rydultowská, Orlová, okr. Karviná, práce na silnici, Od 22.02.2017 08:00 Do 25.02.2017 10:00, V souvislosti s umístěním velkoobjemového kontejneru na odpad na ul. Rydultowská čp. 1000, dojde k omezení ...
  náměstí Slovenského národního povstání, Ostrava-Jih, Ostrava, omezení, stavební práce, Od 22.02.2017 00:00 Do 30.04.2017 23:59, Uzavírka z důvodu provádění stavebních prací - rekonstrukce kanalizace na ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace