Na Opavsku se objevil mladý samec losa evropského

Samec losa (ilustr. foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Samec losa (ilustr. foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Na Opavsku se objevil tříletý samec losa evropského. Ochránci přírody říkají, že zvíře je málo plaché. Nedoporučují proto, aby se lidé ke zvířeti přibližovali.

„Určitě je mu nejlíp, když je někde schovaný a v klidu. Znervózní, pokud bude pod tlakem. Rozhodně bych varoval před přibližováním se k němu na menší vzdálenost, protože zvíře může reagovat i napadením,“ varuje ředitel ostravského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny Jan Klečka. 

Zvíře k nám přišlo z Polska, kde losi běžně žijí. „První záznamy z našeho území jsou z Osoblahy a postupně ta série záznamů pokračuje až k Opavě. Je to situace, která se čas od času opakuje. Losi v Polsku žijí a občas se k nám nějaký zatoulá. A to je právě tento případ,“ dodává Klečka. 

Los evropský patří mezi největší evropské savce. Ve střední Evropě byl člověkem vyhuben, během 20. století se sem začal opět šířit z Polska. U nás nejvíce losů žije na Šumavě na pravém břehu Lipna, domov tu má zhruba 15 jedinců. Počty zvířat však opět klesají. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  D1, km 342, ve směru Praha, uzavřeno, Od 19.03.2018 08:11 Do 19.03.2018 18:11, dálnice uzavřená na km 342 odklon dopravy EXIT 342 Bravantice z důvodu hromadné nehody na km 331
  Od 19.3.2018 10:50 do 12:55; na silnici 48 u obce Příbor okres Nový Jičín; na nájezdu z I/58 ve směru na Nový Jičín; nehoda 2 nákladních vozidel; 2 x NA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace