Na Opavsku vzniká síť domácích muzeí. V budoucnu by měla zpřístupnit sbírky soukromých majitelů

Sbírka panenek (ilustr. foto) - Foto: Artur Kubica

Sbírka panenek (ilustr. foto)Foto: Artur Kubica

Pokud máte nějakou zajímavou sbírku, se kterou se chcete pochlubit, můžete otevřít domácí muzeum. Je to trend poslední doby, který k nám dorazil z okolních zemí. Domácích soukromých muzeí přibývá v celé republice a nová síť se teď rodí například v Opavě.

Nádražní Okruh, jedna z nejrušnějších ulic v Opavě a jen o pár kroků dál, za dveřmi, je úplně jiný svět. Paní Lýdie Galočíková žije opravdu v království panenek. Má jich přes 300. „Je tu období od první republiky až do současna,“ říká sběratelka. A některé panenky se o sobě dávají vědět i nahlas, když se přiblížíte. 

Za pouhé tři roky získala paní Galočíková úctyhodnou sbírku. Panenky, kočárky, staré šperky hravě zaplnily velkou místnost. „A tahle panenka je minimálně 88 roků stará, protože mi ji prodala paní, která má v dnešní době 88 let,“ dodává na vysvětlenou paní Galočíková. 

 

Na Opavsku vzniká síť domácích muzeí, která by v budoucnu měla lidem zpřístupnit sbírky soukromých majitelů. Další podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Knitl.

Vložit na svůj web

Lidé mají doma často skutečné poklady a je škoda, že o nich ostatní neví, říká Eva Týlová z Turistického informačního centra v Opavě. Právě sbírka panenek paní Galočíkové by mohla být už brzy prvním oficiálním domácím muzeem v Opavě. 

„Oslovila nás, zda bychom tu její aktivitu mohli nějak propagovat. Aby mohla radost dělat i ostatním,“ dodává Eva Týlová. 

Cílem bude seznam telefonních čísel a adres, na kterých se stačí nahlásit a přijít. S panenkami problém nebude. Vedle velkých a tradičních muzeí tak postupně vznikají mnohem menší alternativy – většinou ale s pozoruhodnými příběhy exponátů. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: námraza, D1-369.5
  silnice I/48, v katastru obce Nový Jičín - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 22.01.2018 07:00 Do 22.01.2018 17:00, Práce v obou směrech, ...
  silnice I/56, v katastru obce Ostravice, část obce Hamrovice, okr. Frýdek-Místek - v katastru obce Horní Bečva, část obce Bečvice, okr. Vsetín, uzavřeno pro těžká nákladní vozidla, Od 16.01.2018 10:10 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace