Na Ostravsku hynou stromy. Může za to sucho a posypová sůl

Struktura javorových listů - Foto: Wikimedia Commons, Steve Jurvetson

Struktura javorových listůFoto: Wikimedia Commons, Steve Jurvetson

Stromy ve městech i letos trpí. Mnohé mají různé choroby a nově se na nich silně projevuje nedostatek vláhy. Vedle jírovců, které už několik let bojují s klíněnkou, začaly například v Ostravě usychat třeba javory.

Podle dendrologů je to důsledek sucha, se kterým si zvláště dřeviny s většími listy nedokážou poradit. A problémy dělá i zimní solení chodníků. 

„Toho spadaného listí je strašně moc. Denně naplním i deset až dvanáct vozíků,“ říká pan Radek, který v ostravském Přívoze zametá chodníky. 

„Nevím, co se děje, že to listí tak padá. Ani podzim není,“ přidává se Tomi Potůček z městských Technických služeb, který na uklízeče dohlíží. „Před třiceti lety nebylo 35 stupňů a takové sucho. To ničí to horko,“ dodává. 

 

Stále více stromů v Ostravě usychá. Vedle jírovců napadených klíněnkou, začalo předčasně opadávat i listí z javorů. Proč, to zjišťovala redaktorka Petra Sasínová.

Vložit na svůj web

Spolu s dendroložkou Evou Mračanskou z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR stojíme pod jedním z javorů. „Je to javor klen, jinak taky javor horský, který se často používá ve výsadbách,“ popisuje dendroložka. 

„Vidíme, že ty okraje jsou spálené a některé ty listy opadávají. Není to žádná choroba, je to reakce na používání posypových solí a na sucho,“ doplňuje Mračanská. 

Soli v půdě působí negativně a zhoršují příjem vody rostlinou. Pokud hodně prší, chlor a sodík z posypové soli se splachuje do spodních vrstev půdy a tomu stromu nevadí. Pokud je sucho, sůl zůstává v půdě a vznikají negativní projevy. 

Asi nejvíce však trpí jírovce 

Listy kaštanu napadené klíněnkou - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Listy kaštanu napadené klíněnkouFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

„Je tam klíněnka, která vyžírá vnitřní pletiva listu. Kromě toho ty větší nepravidelné fleky – to je houba. No a potom od těch okrajů zase ty nekrózy a svinování je způsobeno posypovými solemi a suchem,“ dodává dendroložka. 

„V loňském roce i přesto, že je tady ta klíněnka, stromy udržely list déle, ale letos všechny jírovce, jak se dívám po městě i v krajině, usychají,“ uzavírá Mračanská. 

Stromy v celém kraji oslabuje také parazitující jmelí. A mohlo by být i hůř. Na šířící se houbu začaly hynout jasany.  

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 13.12.2017 18:30 do 20:20; v ulici Hranická v obci Odry okres Nový Jičín; všechny nehody byly odstraněny, nejsou hlášeny žádné další problémy; OA x chodkyně se zraněním, policie a ZZS na místo.
  Od 13.12.2017 18:30 do 20:35; v ulici Těrlická v obci Horní Suchá okres Karviná; Horní Suchá, ul. Těrlická; nehoda; 3x OA, bez zranění.
  Od 13.12.2017 15:05 do 14.12.2017 08:10; D1 - 337.9km na trase Polsko (st. hranice) - Lipník nad Bečvou; těleso dálnice D1 - 337 km, ve směru jízdy na Brno; nehoda nákladního vozidla; NA sjel z tělesa ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace