Na Ostravsku hynou stromy. Může za to sucho a posypová sůl

Struktura javorových listů - Foto: Wikimedia Commons, Steve Jurvetson

Struktura javorových listůFoto: Wikimedia Commons, Steve Jurvetson

Stromy ve městech i letos trpí. Mnohé mají různé choroby a nově se na nich silně projevuje nedostatek vláhy. Vedle jírovců, které už několik let bojují s klíněnkou, začaly například v Ostravě usychat třeba javory.

Podle dendrologů je to důsledek sucha, se kterým si zvláště dřeviny s většími listy nedokážou poradit. A problémy dělá i zimní solení chodníků. 

„Toho spadaného listí je strašně moc. Denně naplním i deset až dvanáct vozíků,“ říká pan Radek, který v ostravském Přívoze zametá chodníky. 

„Nevím, co se děje, že to listí tak padá. Ani podzim není,“ přidává se Tomi Potůček z městských Technických služeb, který na uklízeče dohlíží. „Před třiceti lety nebylo 35 stupňů a takové sucho. To ničí to horko,“ dodává. 

 

Stále více stromů v Ostravě usychá. Vedle jírovců napadených klíněnkou, začalo předčasně opadávat i listí z javorů. Proč, to zjišťovala redaktorka Petra Sasínová.

Vložit na svůj web

Spolu s dendroložkou Evou Mračanskou z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR stojíme pod jedním z javorů. „Je to javor klen, jinak taky javor horský, který se často používá ve výsadbách,“ popisuje dendroložka. 

„Vidíme, že ty okraje jsou spálené a některé ty listy opadávají. Není to žádná choroba, je to reakce na používání posypových solí a na sucho,“ doplňuje Mračanská. 

Soli v půdě působí negativně a zhoršují příjem vody rostlinou. Pokud hodně prší, chlor a sodík z posypové soli se splachuje do spodních vrstev půdy a tomu stromu nevadí. Pokud je sucho, sůl zůstává v půdě a vznikají negativní projevy. 

Asi nejvíce však trpí jírovce 

Listy kaštanu napadené klíněnkou - Foto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

Listy kaštanu napadené klíněnkouFoto: Fotobanka Pixabay, CC0 Public domain

„Je tam klíněnka, která vyžírá vnitřní pletiva listu. Kromě toho ty větší nepravidelné fleky – to je houba. No a potom od těch okrajů zase ty nekrózy a svinování je způsobeno posypovými solemi a suchem,“ dodává dendroložka. 

„V loňském roce i přesto, že je tady ta klíněnka, stromy udržely list déle, ale letos všechny jírovce, jak se dívám po městě i v krajině, usychají,“ uzavírá Mračanská. 

Stromy v celém kraji oslabuje také parazitující jmelí. A mohlo by být i hůř. Na šířící se houbu začaly hynout jasany.  

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Stav vozovky: námraza, D48-64,8 km
  Od 19.2.2018 22:15 do 20.2.2018 00:20; na silnici 482 u obce Rybí okres Nový Jičín; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; OA x zvěř.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace