Nedostatek toalet i vody na Prašivé má vyřešit ekologická stavba

Stavba ekologických toalet na Prašivé - Foto: Martin Stiller

Stavba ekologických toalet na PrašivéFoto: Martin Stiller

Kvůli nedostatku vody se chataři z horské chaty Prašivá v Beskydech, která patří Klubu českých turistů, pustili do stavby ekologických toalet. Budou v těsném sousedství chaty a splachovat je bude dešťová voda. Na stavbu za asi tři čtvrtě milionů korun se chatařům podařilo podporu nadací a hodně pomáhají i dobrovolníci.

Stavbu mohl provozovatel zahájit po více než roce usilovných příprav, projektování a překonávání legislativních komplikací. I díky dobrovolníkům už stojí základy. 

„Je to srdcová záležitost. Jezdil jsem tady ještě za socialismu a bylo to všechno v žalostném stavu, tak jsem tady přijel pomáhat,“ říká Miroslav Zmidloch, jeden z nejvěrnějších dobrovolníků. 

 

Na Prašivé natáčela redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Ekologické toalety budou zásobovány dešťovou vodou. „Celá chata má velkou střechu a dešťovou vodu budeme stahovat do jímek a přenášet do nových venkovních záchodů. Ušetříme tak pitnou vodu, které je na hřebeni nedostatek,“ říká chatař Martin Stiller. 

Spotřeba vody tady přibývá s rostoucí návštěvností. „Musíme si uvědomit, že každé spláchnutí záchodu je 6 až 10 litrů vody. A když se tady za den vystřídá několik set lidí, tak ta spotřeba opravdu rapidně roste a voda, která dříve stačila, už nestačí,“ dodává chatař. 

Podoba budoucích ekologických toalet na Prašivé - Foto: Martin Stiller

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace