Nedostatek toalet i vody na Prašivé má vyřešit ekologická stavba

Stavba ekologických toalet na Prašivé - Foto: Martin Stiller

Stavba ekologických toalet na PrašivéFoto: Martin Stiller

Kvůli nedostatku vody se chataři z horské chaty Prašivá v Beskydech, která patří Klubu českých turistů, pustili do stavby ekologických toalet. Budou v těsném sousedství chaty a splachovat je bude dešťová voda. Na stavbu za asi tři čtvrtě milionů korun se chatařům podařilo podporu nadací a hodně pomáhají i dobrovolníci.

Stavbu mohl provozovatel zahájit po více než roce usilovných příprav, projektování a překonávání legislativních komplikací. I díky dobrovolníkům už stojí základy. 

„Je to srdcová záležitost. Jezdil jsem tady ještě za socialismu a bylo to všechno v žalostném stavu, tak jsem tady přijel pomáhat,“ říká Miroslav Zmidloch, jeden z nejvěrnějších dobrovolníků. 

 

Na Prašivé natáčela redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

Ekologické toalety budou zásobovány dešťovou vodou. „Celá chata má velkou střechu a dešťovou vodu budeme stahovat do jímek a přenášet do nových venkovních záchodů. Ušetříme tak pitnou vodu, které je na hřebeni nedostatek,“ říká chatař Martin Stiller. 

Spotřeba vody tady přibývá s rostoucí návštěvností. „Musíme si uvědomit, že každé spláchnutí záchodu je 6 až 10 litrů vody. A když se tady za den vystřídá několik set lidí, tak ta spotřeba opravdu rapidně roste a voda, která dříve stačila, už nestačí,“ dodává chatař. 

Podoba budoucích ekologických toalet na Prašivé - Foto: Martin Stiller

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 19.1.2018 22:35 do 20.1.2018 01:10; v ulici Chrpová v obci Havířov okres Karviná; nehoda autobusu; neprůjezdný pruh, 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; BUS x OA se zraněním. Na místě ...
  silnice I/48, v katastru obce Nový Jičín - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 22.01.2018 07:00 Do 22.01.2018 17:00, Práce v obou směrech, ...
  silnice I/56, v katastru obce Ostravice, část obce Hamrovice, okr. Frýdek-Místek - v katastru obce Horní Bečva, část obce Bečvice, okr. Vsetín, uzavřeno pro těžká nákladní vozidla, Od 16.01.2018 10:10 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace