Nemocnice zrekonstruovala sály, operace teď může promítat medikům

Ilustrační foto - Foto: Jana Kosová

Ilustrační fotoFoto: Jana Kosová

Fakultní nemocnice v Ostravě zmodernizovala dva operační sály. Nejen, že je vybavila novou zdravotní technikou, díky které se zlepší péči o pacienty, ale také je doslova prošpikovala kamerami. A to kvůli výuce mediků. Cokoli teď lékaři na sále udělají, uvidí a uslyší medici na obrazovkách v konferenční místnosti.

Nové operační sály na traumatologickém centru jsou plné moderní techniky, jako jsou endoskopické věže. Kromě toho je tu ale i několik kamer. 

„Pro výukové účely slouží kamery zabudované v operačních světlech, pak ještě kamery na stropě a jedna kamera zabírá pohled do sálu. A když se to všechno postříhá dohromady, tak je to možné přenášet do výukových místností,“ vysvětluje primář operační sálů Tomáš Posolda. 

Zatímco lékaři budou operovat, medici v přednáškových sálech uvidí každý detail, skoro jako kdyby byli uvnitř. Technika zaznamená i operace, které se tady dělají v noci. 

 

Fakultní nemocnice v Ostravě zrekonsturovala dva své operační sály. Zákroky na nich přitom bude promítat medikům. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Iva Havlíčková.

Vložit na svůj web

„V noci tady kromě nás vlastně nikdo není, ani medici tu nejsou. A když přivezou rozmláceného chlapa, tak my to natočíme a druhý den jim to ukážeme. Protože běžně to neuvidí, nemají to v knihách. To je celý přínos,“ dodává primář traumatologického centra Leopold Pleva. 

Dosud se medici chodili učit přímo na sál. Díky novému edukačnímu centru se ale možnosti výuky rozšíří. 

„Na sál se vejdou tři lidi. Dva vám pomáhají, jeden se může dívat. A co těch dalších čtrnáct? Ti teď mají velké obrazovky, můžou diskutovat. Operatér jim řekne, jak se co dá dělat,“ doplňuje primář Pleva. 

Rekonstrukce operačních sálů přišla na více než 85 milionů korun. Ročně tu operují asi 1500 lidí, většinou po těžkých úrazech. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 23.3.2018 04:00 do 05:05; na silnici u obce Štramberk okres Nový Jičín; směr Lichnov.; nehoda; zvěř na vozovce; probíhá vyšetřování nehody; OA x srna, bez zranění osob. Na místě PČR.
  D1, mezi km 345 a 346, ve směru Bohumín – PL, pomalu jedoucí vozidlo údržby, zpevněná krajnice (odstavný pruh) uzavřená, Od 23.03.2018 10:50 Do 23.03.2018 11:20, Pozor!, Údržba měření výšky vozidel, údržba ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace