Novojičínská radnice nabídne lidem možnost pěstování na komunitní zahradě

Pracovnice novojičínské radnice připevňují ceduli na branku zahrady - Foto: Michal Polášek

Pracovnice novojičínské radnice připevňují ceduli na branku zahradyFoto: Michal Polášek

Mnozí z vás si určitě ještě pamatujete na předmět pěstitelské práce. Na některých školách už ale péči o rostliny nemají, takže bývalé zahrady osiřely. Jednu takovou v Novém Jičíně teď škola vrátila městu a to se o možnostech jejího dalšího využití radilo s lidmi.

„Za mě jako obyvatele nejbližšího z domů určitě parkoviště, protože s parkovacími místy parkujeme každý den při návratu z práce,“ říká pan Zdeněk. 

S panem Zdeňkem se díváme už přes poněkud rezavý plot na bývalou zahradu zhruba o velikosti tenisového kurtu. To, že tady kdysi probíhaly pěstitelské práce, připomínají jen dvě zarostlá pařeniště. O osudu právě parcely se teď rozhodne na veřejném projednávání, které probíhá ve škole, která se pozemku jako nepotřebného zbavila. 

 

Zhruba od počátku desetiletí leží ladem bývalý školní pozemek v Novém Jičíně. Zástupci radnice teď o jeho budoucnosti mluvili s okolními obyvateli. Na setkání natáčel reportér Michal Polášek.

Vložit na svůj web

„My bychom uvítali komunitní zahradu, protože tady s dětmi bydlíme. A uvítali bychom nějaké vlastní zdroje zeleniny, bylinky,“ souhlasí ve školní třídě paní Kateřina s nápadem na obnovu pěstování plodin. Byť už ne rukama školáků, ale lidí z okolních domů. 

„Stačí v podstatě navézt hlínu, udělat tam pěšinky a vytvořit záhonky. Ale existují i jiné možnosti. Viděl jsem zahrady, kde mají hlínu v pytlích a přímo v těch pytlích to pěstují, případně v dřevěných květináčích,“ říká místostarosta Ondřej Syrovátka (Zelení), podle kterého je schůdná ještě varianta parku se stromy a stezkami. Parkoviště by podle něho naopak vyšlo mnohem dráž kvůli nutnosti přeložit trubky a kabely, které teď pod pozemkem vedou. 

Veřejné projednávání přilákalo jen 12 zájemců - Foto: Michal Polášek

Veřejné projednávání přilákalo jen 12 zájemcůFoto: Michal Polášek

Veřejné jednání ale nakonec jasný verdikt nepřineslo. Už jen kvůli malému zájmu, v lavicích seděl jenom tucet lidí. „Už přímo oslovíme, ať se ozvou lidé, kteří by o ty pěstební pozemky zájem měli, a uvidíme. Pokud se jich ozve skutečně třeba jenom do deseti, tak by to smysl nemělo. Pokud by jich bylo více, tak bychom o tom reálně uvažovali,“ dodává místostarosta. 

Radnice teď zřejmě natiskne letáky a rozdá je v okolních domech. Rozhodnout se musí do konce roku.  

Bývalá zahrada školy (vlevo v pozadí) je asi 8 let prázdná - Foto: Michal Polášek

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 24.10.2017 11:10 do 13:15; na silnici 441 u obce Odry okres Nový Jičín; nehoda; Havárie OA do mostu se zraněním
  D1, mezi km 332.5 a 332.3, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 24.10.2017 11:45 Do 24.10.2017 18:00, Pozor!, Oprava svodidel po dopravní nehodě, údržba a opravy svodidel, zdroj: ...
  Od 24.10.2017 10:45 do 12:50; na silnici 451 u obce Karlovice okres Bruntál; nehoda; OA x NA, bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace