O chystané tramvajové trati v Ostravě-Porubě se rozhodne v březnu

Tramvajová trať v Porubě - Foto: František Tichý

Tramvajová trať v PoruběFoto: František Tichý

Příprava nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokročila. Vedení města zúžilo výběr variant, které mají vést do 7. a 8. obvodu, z původních čtyř na dvě.

Radní také rozhodli uzavřít smlouvy s firmou, která pro tyto trasy zpracuje projektovou dokumentaci. Bude to stát téměř 9 milionů korun. Odpůrci záměru zatím marně čekají na slibovanou veřejnou debatu. 

„Město, ačkoliv celý podzim slibovalo diskuzi o jednotlivých variantách s občany a odborníky, tak k ní nedošlo. Bude se dělat projektová dokumentace na dvě varianty. Obě se dotýkají ulic, které chrání petice,“ říká Markéta Vysloužilová, hlavní iniciátorka petice proti tramvajím.  

 

Podrobnosti připravila redaktorka Petra Sasínová.

Vložit na svůj web

Petici podepsalo už více než 4000 lidí a stále jich přibývá. Obávají se zhoršení životního prostředí, kácení stromů a hluku. 

Podle primátora Tomáše Macura (ANO) město stále nemá dost informací, aby projekt představilo. „Neumím si představit prakticky význam debaty, která by byla vedena z nuly. My potřebujeme tu debatu začít vést o konkrétních vlastnostech projektu. Abychom toho byli schopni, tak ty informace musíme mít,“ upozornil primátor. 

Kampani, která by měla obyvatele se záměrem podrobně seznámit, má předcházet jednání se zastupiteli obvodů Poruba a Pustkovec. Nejpozději to má být v březnu.„V horizontu několika týdnů předstoupíme před zastupitele obou dotčených obvodů, abychom je informovali, a hlavně, abychom získali jejich souhlas,“ poznamenal Macura. 

Pustkovec si už ale odhlasoval, že je proti tramvaji. Porubská radnice zatím vyčkává. 

Čtěte také: V Ostravě stále pokračují spory o novou tramvajovou trať v Porubě

Na stavbu za zhruba miliardu město spěchá kvůli podmínkám evropské dotace, která má pokrýt většinu nákladů. Příprava má byt z velké části hotová do konce roku. 

„Tu dokumentaci potřebujeme, abychom dokázali lépe zaměřit a identifikovat pozemky, které budou potřeba, a zahájit případné výkupy, dodal primátor. 

Vedení města slibuje moderní trať na úrovni 21. století s minimálními negativními dopady. Hlavními argumenty je ekologizace a návaznost na chystané záchytné parkoviště při výjezdu směrem na Opavu.  

Tramvajová trať v Porubě - Foto: František Tichý

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  D1, km 356.9, ve směru Bohumín – PL, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 17.02.2018 05:45 Do 19.02.2018 08:00, výtluk ve vozovce, příprava pracovního místa před opravou výtluku, údržba a opravy ...
  silnice I/11 (ulice Rudná), Radvanice a Bartovice, v katastru obce Ostrava, práce na silnici, provoz převeden do protisměru, Od 22.02.2018 10:00 Do 31.08.2018 23:59, částečná uzavírka silnice I/11 z důvodu ...
  ulice Svatoplukova, Ostrava-Jih, Ostrava, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 20.02.2018 07:00 Do 01.04.2018 23:59, uzavírka ul. Svatoplukova před bytovými domy č. p. 615/11 a 614/13, realizace ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace