O chystané tramvajové trati v Ostravě-Porubě se rozhodne v březnu

Tramvajová trať v Porubě - Foto: František Tichý

Tramvajová trať v PoruběFoto: František Tichý

Příprava nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokročila. Vedení města zúžilo výběr variant, které mají vést do 7. a 8. obvodu, z původních čtyř na dvě.

Radní také rozhodli uzavřít smlouvy s firmou, která pro tyto trasy zpracuje projektovou dokumentaci. Bude to stát téměř 9 milionů korun. Odpůrci záměru zatím marně čekají na slibovanou veřejnou debatu. 

„Město, ačkoliv celý podzim slibovalo diskuzi o jednotlivých variantách s občany a odborníky, tak k ní nedošlo. Bude se dělat projektová dokumentace na dvě varianty. Obě se dotýkají ulic, které chrání petice,“ říká Markéta Vysloužilová, hlavní iniciátorka petice proti tramvajím.  

 

Podrobnosti připravila redaktorka Petra Sasínová.

Vložit na svůj web

Petici podepsalo už více než 4000 lidí a stále jich přibývá. Obávají se zhoršení životního prostředí, kácení stromů a hluku. 

Podle primátora Tomáše Macura (ANO) město stále nemá dost informací, aby projekt představilo. „Neumím si představit prakticky význam debaty, která by byla vedena z nuly. My potřebujeme tu debatu začít vést o konkrétních vlastnostech projektu. Abychom toho byli schopni, tak ty informace musíme mít,“ upozornil primátor. 

Kampani, která by měla obyvatele se záměrem podrobně seznámit, má předcházet jednání se zastupiteli obvodů Poruba a Pustkovec. Nejpozději to má být v březnu.„V horizontu několika týdnů předstoupíme před zastupitele obou dotčených obvodů, abychom je informovali, a hlavně, abychom získali jejich souhlas,“ poznamenal Macura. 

Pustkovec si už ale odhlasoval, že je proti tramvaji. Porubská radnice zatím vyčkává. 

Čtěte také: V Ostravě stále pokračují spory o novou tramvajovou trať v Porubě

Na stavbu za zhruba miliardu město spěchá kvůli podmínkám evropské dotace, která má pokrýt většinu nákladů. Příprava má byt z velké části hotová do konce roku. 

„Tu dokumentaci potřebujeme, abychom dokázali lépe zaměřit a identifikovat pozemky, které budou potřeba, a zahájit případné výkupy, dodal primátor. 

Vedení města slibuje moderní trať na úrovni 21. století s minimálními negativními dopady. Hlavními argumenty je ekologizace a návaznost na chystané záchytné parkoviště při výjezdu směrem na Opavu.  

Tramvajová trať v Porubě - Foto: František Tichý

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  ulice Záplotí, Český Těšín, okr. Karviná, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 28.11.2017 07:00 Do 10.12.2017 18:00, úplná uzavírka silničního provozu na pozemní komunikaci ul. Záplotí parc.č. 207 v délce ...
  Od 24.11.2017 11:50 do 13:55; v ulici Bruzovská v obci Frýdek-Místek; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, bez zranění.
  místní komunikace, Náměstí, v katastru obce Kravaře, okr. Opava, uzavřeno, Od 25.11.2017 16:00 Do 25.11.2017 19:00, Rozsvěcování vánočního stromu, Objížďka - bez rozlišení: ulice: Nábřežní, Náměstí, Novodvorská, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace