Opavské muzeum připomíná 150 let od narození Petra Bezruče

Básník Petr Bezruč - Foto: Rozpravy Aventina,  autor neznámý

Básník Petr BezručFoto: Rozpravy Aventina, autor neznámý

V Opavě začíná série výstav, která připomene tamního nejznámějšího rodáka - básníka Petra Bezruče. Narodil se před 150 lety a jeho jediná sbírka Slezské písně patří k nejvýraznějším literárním dílům.

Ve Slezském zemském muzeu v Opavě se vrší Bezručovy busty. „Nová výstava bude možná působit až tísnivě,“ odhaduje kurátorka Martina Klézlová. Ze slezského barda Petra Bezruče, vlastním jménem Vladimíra Vaška, se stalo po jeho smrti v roce 1958 něco, co, jak sama říká, on sám nikdy nechtěl. „Protože on sám dal povolení pouze čtyřem malířům namalovat svůj portrét, přesto těch portrétů jsou desítky,“ dodává. 

 

Nejznámějším opavským rodákem je Petr Bezruč. Narodil se před 150 lety. Autora Slezských písní připomíná série výstav, která začíná právě dnes. Podrobnosti připravil redaktor Martin Knitl.

Vložit na svůj web

Dodnes u nás není mnoho měst, která nemají Bezručovu ulici, nemluvě o pojmenování šachet anebo škol. „Byla to vlastně taková tehdejší celebrita, která byla naprosto uměle používána k tomu, aby se vytvořil jakýsi kult Petra Bezruče. To jméno Petr Bezruč bylo zcela oddáno tehdejšímu režimu, který si s ním dělal, co chtěl,“ říká kurátorka Klézlová. 

Už dnes bude možné porovnat, jak Slezské písně ovlivňovaly umělce ve 20. století, popisuje další vernisáž Lenka Rychtářová z opavského muzea. Třeba Maryčka Magdonova existuje v mnoha dalších podobách. 

„Budou k vidění umělecká díla, tedy obrazy, sochy, grafické listy, ale i hudebniny – tedy noty a vyloženě hudební záznamy, nahrávky, které vznikly na slova nebo na motivy básní Petra Bezruče,“ upřesňuje Rychtářová. 

Socha Petra Bezruče v Opavě - Foto: Ľubomír Smatana

Socha Petra Bezruče v OpavěFoto: Ľubomír Smatana

Obyčejné lidské stránky 

Výstavy se ale zaměří i na obyčejné lidské stránky Petra Bezruče. Na ty dodnes vzpomínají přímí pamětníci. Třeba Jaroslav Končák z Prostějova. Bylo mu ani ne 10 let, když s kamarádky Bezruče pozorovali, jak se venku koupe. 

„Šlo nás tam, myslím, asi sedm nebo osm, schovali jsme se v křoví. Když pan Bezruč zjistil, že jsme tam, vyletěl a hodil po nás hůl. Mne netrefil, ale trefil kamaráda,“ vzpomíná pan Jaroslav, který po Bezručovi na protest hodil kusem cihly. Musel se mu pak osobně omluvit. „Ale skončilo to tím, že jsem od něho dostal takovou malou knížečku, ve které jsem měl napsáno Nezbednému pacholíkovi Jaroslavovi věnuje a ten jeho naškrábaný podpis,“ dodává. 

Součástí bezručovských výstav bude také představení nově ilustrovaných Slezských písní. Vystřídalo se na nich 81 předních českých výtvarníků. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 24.11.2017 22:05 do 23:10; na silnici 4687 v obci Stonava okres Karviná; nehoda; zvěř na vozovce; probíhá vyšetřování nehody; OA x srna, bez zranění osob. PČR jede na místo.
  silnice I/48, v katastru obce Sedlnice, část obce Borovec - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.11.2017 07:00 Do 15.12.2017 23:59, ...
  silnice I/48, v katastru obce Šenov u Nového Jičína - v katastru obce Sedlnice, část obce Borovec, okr. Nový Jičín, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.11.2017 07:00 Do 15.12.2017 23:59, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace