Opavští středoškoláci bojují se smogem, fotky kouřících komínů zveřejní na internetu

Fotografie nejvíc kouřících komínů umístí studenti na web (ilustrační foto) - Foto: Ladislav Bába

Fotografie nejvíc kouřících komínů umístí studenti na web (ilustrační foto)Foto: Ladislav Bába

Opavští středoškoláci vzali do vlastních rukou boj se smogem. S vlastnoručně vyrobenými letáky obcházejí majitele domků a snaží se jim vysvětlit, že za prach ve vzduchu si mohou obyvatelé města do značné míry sami. Do svých mobilů sbírají fotografie nejvíce kouřících komínů a ty pak zveřejní na internetu. Do bitvy se smogem se pustili spolu s učiteli a za tento nápad dotažený do konce získali už několik ocenění.

„My jsme prošli tři delší ulice, oslovili jsme zhruba 15 lidí, kteří nám otevřeli. Nebyli vždy příjemní, ale většinou se to dalo,“ říkají Pavel a Vojta ze Slezského gymnázia v Opavě. 

Už jsou promrzlí, těší se na horkou sprchu, ale vytrvale zvoní a klepou na vrata. Dům od domu. Na bundě mají placku s nápisem EMISAR. Lidé se většinou rozpovídají o penězích. Nakonec si většina oslovených bere letáky a slibuje, že se na ně podívá. 

 

V Opavě natáčel Martin Knitl

Vložit na svůj web

„Mně vadí jediné, že všichni dnes strašně kritizují co je špatně, ale nejsme schopni pro to nic udělat,“ říká patronka projektu Emise, jedna z učitelek na Slezském gymnáziu Kamila Tkáčová. Zapojila se i chemikářka Alexandra Hoňková. Také z ryze osobních důvodů. 

„Moje dcera trpí astmatem a od včerejška má problémy, jde do záchvatů, zvrací, kašle. Je to určitě spojeno s tím, jaké máme venku ovzduší, a že není možnost vyvětrat.“ 

V mobilech pouličních emisarů už jsou první fotografie barevně dýmajících komínů hlavně na kraji města. Na webových stránkách školy se objeví už brzy. Spoléhají na to, že studenti bojující proti smogu nejsou bez šance na aspoň minimální zlepšení ovzduší. 

Autor:  Martin Knitl
Pořad: OV zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.3.2018 07:05 do 09:10; na silnici 46824 u obce Chuchelná okres Opava; Vozidlo přepadlo přes svodidla z mostu na železniční trať; nehoda; havarované vozidlo; probíhají záchranné a vyprošťovací práce, ...
  Stav vozovky: námraza, D48-64,9 km
  Stav vozovky: námraza, D48-64,8 km

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace