Opavští středoškoláci bojují se smogem. Přesvědčují lidi, aby netopili plastovými lahvemi

Podle opavských středoškoláků je osvěta tvrdou dřinou (ilustrační foto) - Foto: Kateřina Křenová

Podle opavských středoškoláků je osvěta tvrdou dřinou (ilustrační foto)Foto: Kateřina Křenová

Obyvatelé Opavy si už zvykli na to, že po městě chodí zvláštní skupiny studentů. Mají na sobě placky s nápisem ‚EMISAŘ‘ a snaží se přesvědčit domkáře, aby do kamen neházeli třeba plastové lahve. Boj se smogem dnes pokračuje, protože středoškoláci obsadí centrální opavské náměstí. I tentokrát budou neúnavně radit a vysvětlovat.

Lidé hlavně z okrajových částí Opavy se na emisaře ze Slezského gymnázia nedívají zrovna důvěřivě. Jenže i tady přes 30 kilometrů od ostravských hutí vědí o smogu své. 

„Je těžké změnit zvyklost starousedlíků,“ říká emisař Vojta, který se s mnoha dalšími dnes změní na ‚krotitele vzduchu‘. 

 

Se studenty natáčel redaktor Martin Knitl

Vložit na svůj web

Nejen tímto označením láká na opavské Horní náměstí speciální plakát. Je na něm i figurka smogmana s vysavačem v ruce. Osvěta je tvrdou dřinou, ale jiná cesta asi není, říká za organizátory Kamila Tkáčová ze Slezského gymnázia v Opavě: 

„Chceme ukázat, že porozumění a hlavně občanská zodpovědnost je to nejdůležitější, co by se mělo pěstovat nejen v mladé generaci." 

„Cesta je poměrně komplikovaná, na cestě je mnoho počítačů. Než se údaje dostanou na internet, tak to chvilku trvá,“ vysvětluje Libor Černíkovský z Českého hydrometeorologického ústavu, který v sousední Ostravě bdí nad smogovou měřicí centrálou. „Technici tu obhospodařují všechny stanice, které na tomto území jsou,“ dodává.  

Aby právě tyto počítače posílaly na internet tabulky s co nejnižšími emisemi, proto chtějí náctiletí smogoví krotitelé v Opavě dělat všechno možné. I během letošní zimy, která je s porcemi smogu zatím na Ostravsku příjemně zdrženlivá. 

Autor:  Martin Knitl

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 26.6.2017 22:30 do 23:35; na silnici 56 v obci Ostravice okres Frýdek-Místek; U kostela.; nehoda; zvěř na vozovce; havarované vozidlo; OA x Srna, bez zranění osob
  silnice II/475, Petrovice u Karviné, část obce Dolní Marklovice, okr. Karviná, oprava povrchu vozovky, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 29.06.2017 06:00 Do 03.07.2017 17:59, V souvislosti s realizací ...
  ulice Československé armád, Frýdek-Místek, okr. Frýdek-Místek, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 01.07.2017 00:00 Do 25.08.2017 23:59, rekonstrukce horkovodního potrubí, Objížďka - bez rozlišení, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace