Opavští středoškoláci bojují se smogem. Přesvědčují lidi, aby netopili plastovými lahvemi

Podle opavských středoškoláků je osvěta tvrdou dřinou (ilustrační foto) - Foto: Kateřina Křenová

Podle opavských středoškoláků je osvěta tvrdou dřinou (ilustrační foto)Foto: Kateřina Křenová

Obyvatelé Opavy si už zvykli na to, že po městě chodí zvláštní skupiny studentů. Mají na sobě placky s nápisem ‚EMISAŘ‘ a snaží se přesvědčit domkáře, aby do kamen neházeli třeba plastové lahve. Boj se smogem dnes pokračuje, protože středoškoláci obsadí centrální opavské náměstí. I tentokrát budou neúnavně radit a vysvětlovat.

Lidé hlavně z okrajových částí Opavy se na emisaře ze Slezského gymnázia nedívají zrovna důvěřivě. Jenže i tady přes 30 kilometrů od ostravských hutí vědí o smogu své. 

„Je těžké změnit zvyklost starousedlíků,“ říká emisař Vojta, který se s mnoha dalšími dnes změní na ‚krotitele vzduchu‘. 

 

Se studenty natáčel redaktor Martin Knitl

Vložit na svůj web

Nejen tímto označením láká na opavské Horní náměstí speciální plakát. Je na něm i figurka smogmana s vysavačem v ruce. Osvěta je tvrdou dřinou, ale jiná cesta asi není, říká za organizátory Kamila Tkáčová ze Slezského gymnázia v Opavě: 

„Chceme ukázat, že porozumění a hlavně občanská zodpovědnost je to nejdůležitější, co by se mělo pěstovat nejen v mladé generaci." 

„Cesta je poměrně komplikovaná, na cestě je mnoho počítačů. Než se údaje dostanou na internet, tak to chvilku trvá,“ vysvětluje Libor Černíkovský z Českého hydrometeorologického ústavu, který v sousední Ostravě bdí nad smogovou měřicí centrálou. „Technici tu obhospodařují všechny stanice, které na tomto území jsou,“ dodává.  

Aby právě tyto počítače posílaly na internet tabulky s co nejnižšími emisemi, proto chtějí náctiletí smogoví krotitelé v Opavě dělat všechno možné. I během letošní zimy, která je s porcemi smogu zatím na Ostravsku příjemně zdrženlivá. 

Autor:  Martin Knitl

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 26.4.2017 16:40 do 18:45; na silnici v obci Ostrava; Horní před Obecním úřadem Ostrava Jih.; nehoda; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  Od 26.4.2017 15:55 do 18:00; na silnici v obci Třinec okres Frýdek-Místek; nehoda; havarované vozidlo; bez zranění osob.
  ulice Čermákova, Ostrava-Jih, Ostrava, uzavřeno, stavební práce, Od 01.05.2017 07:00 Do 26.06.2017 15:59, Oprava vodovodu a kanalizace oblast ul. Rodinná s usměrněním dopravy. Týká se ulic Rodinná, Beskydská, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace