Ostrava a extrémní výkyvy počasí. Město se připravuje na klimatické změny

Sucho (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Sucho (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Velká vedra nebo přívalové deště. Tyto výkyvy počasí by v budoucnu měly v regionu střední Evropy panovat stále častěji. Některá města proto sestavují takzvané adaptační strategie a připravují se tak na klimatické změny. Městské plochy by v budoucnu měly například umět lépe zadržet vodu v půdě. Novou strategii přijali například v Hlučíně nebo Kopřivnici a připravují ji i v Ostravě.

Dostat do města více zeleně a lépe hospodařit s dešťovou vodou. To jsou příklady z takzvané adaptační strategie, kterou už schválili například v Hlučíně. 

„Při té projektové činnosti jsou to v uvozovkách drobné věci, při kterých je třeba se zamyslet, a dokážete ty věci upravit pro budoucnost,“ říká místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová (nez.). 

 

V Hlučíně a v Ostravě o adaptační strategii natáčela reportérka Klára Kohutová.

Vložit na svůj web

Hovoříme s ní před kulturním domem, který se právě opravuje. Už tady město s ekologickými opatřeními do budoucna počítá. 

„Konkrétně tady před kulturním domem bude kombinace dlažby se zelení, že to opravdu nebude jen jednotná dlažební kostka. A samozřejmě velkou úlohu v tom hrají vodní prvky a vsakovací systém – voda nebude odváděna do kanalizace,“ upřesňuje místostarostka. 

Voda a teplo 

Adaptační strategii připravuje i město Ostrava. Jednou z autorek je Tereza Aubrechtová z Ostravské univerzity. 

„Hlavním problémem klimatických změn ve městě je voda a teplo. Voda, ať už je jí přebytek nebo nedostatek, což se pak může projevovat buď v lokálních povodních, přívalových srážkách, případně nedostatek v podobě sucha. Města se takzvaně přehřívají,“ vysvětluje Aubrechtová. 

V čem má takováto adaptační strategie pomoct? „Jedná se skutečně o velmi jednoduché prvky – třeba zasakovat vodu na parkovištích, nemusíme je dělat z pevného materiálu, ale existují třeba porézní betony, které jsou schopné pojmout vodu, kterou v horkých dnech vypařují, během dešťů se tam ta voda zase akumuluje. Případně podél komunikací dělat štěrkové záhony, do kterých tu vodu z komunikací svedeme,“ dodává. 

Komenského sady v Ostravě - Foto: Petra Sasínová

Komenského sady v OstravěFoto: Petra Sasínová

Špatný management travních ploch 

Procházíme se v ostravských Komenského sadech. Existuje i tady něco, kam by ta nová opatření mohla směřovat? „Problémem Komenského sadů může být dlouhodobě špatný management travních ploch. Když se na ně podíváte, nevidíte tady žádné květiny. V momentě, kdy trávníky jsou sečeny v suchých obdobích, tráva skomírá,“ upozorňuje Tereza Aubrechtová z Ostravské univerzity. 

Za novou strategii město zaplatí přes půl milionu korun. Hotová pak má být do poloviny září. 

Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 24.11.2017 22:05 do 23:10; na silnici 4687 v obci Stonava okres Karviná; nehoda; zvěř na vozovce; probíhá vyšetřování nehody; OA x srna, bez zranění osob. PČR jede na místo.
  silnice I/48, v katastru obce Sedlnice, část obce Borovec - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.11.2017 07:00 Do 15.12.2017 23:59, ...
  silnice I/48, v katastru obce Šenov u Nového Jičína - v katastru obce Sedlnice, část obce Borovec, okr. Nový Jičín, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 25.11.2017 07:00 Do 15.12.2017 23:59, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace