Ostrava má historickou raritu ve světelném řízení křižovatek

Semafory - Foto: Fotobanka Pixabay

SemaforyFoto: Fotobanka Pixabay

Je to už 90 let, co se u nás objevil první ručně řízený semafor. Bylo to v Praze u Masarykova nádraží. Hlavní město mělo tuto na svou dobu převratnou novinku dlouho jako jediné. Na pomyslné druhé místo se dostala až za války Moravská Ostrava – pokud se tedy spolehneme na tehdejší novinové články, které si nový semafor pochvalovaly před 76 lety.

Křižovatka Sokolské, dříve Johannyho třídy a 28. října, dříve Těšínské. Právě tady se objevily hned po Praze první skutečné semafory. 

„První takový semafor byl nedávno v Ostravě umístěn nad křižovatkou Těšínské a Johannyho třídy u obchodního domu ASO. Velmi se tam osvědčil. Proto přistoupeno k dalšímu zařizování těchto signálních lamp na jiných důležitých ostravských křižovatkách,“ čte z dobového tisku historik Martin Juřica z Archivu města Ostravy. 

 

Podrobnosti o prvním ostravském semaforu zjišťoval redaktor Martin Knitl.

Vložit na svůj web

Podle autora článku, který vyšel v novinách 17. srpna 1941, byla Ostrava skutečně druhým městem hned po Praze s vlastními semafory. 

V čem naopak Prahu Ostrava předběhla, to je pravostranný silniční provoz. V té době se už po cestách všude jezdilo po pravé straně. 

„Přesně od 15. března, v Praze to bylo o několik dnů později. Je trošku mýtus, že pravostranný provoz zavedla německá správa, což není úplně pravda. Nicméně okupace zavedení tohoto opatření urychlila,“ dodává historik. 

Článek o prvním semaforu v Ostravě v dobovém tisku - Foto:  Archiv města Ostravy

Článek o prvním semaforu v Ostravě v dobovém tiskuFoto:  Archiv města Ostravy

O tom, proč se první světelná signalizace hned po Praze objevila v centru Ostravy, můžeme jenom spekulovat. Faktem ale je, že už tehdy bylo v těchto místech hodně rušno, což platí i dnes. 

I když na rozdíl od dobových fotografií tady už nenajdeme pouliční hodiny, reklamu na oblíbené mýdlo Ručka, ale třeba chodců tudy prochází zhruba stejně. 

Čtěte také: Ptačí voliéra v Ostravě-Přívoze bude mít brzy 60 let

Johannyho třída, dnes ulice 28. října v centru Ostravy (40. léta 20. století) - Foto:  Archiv města Ostravy

Autor:  Martin Knitl
Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  (ulice Vítkovická), Moravská Ostrava a Přívoz, Ostrava, pravý jízdní pruh uzavřen, stavební práce, Od 26.09.2017 00:00 Do 05.10.2017 23:59, „Výměna kolejnic, dojde k částečné uzavírce jednoho jízdního ...
  silnice III/4739, Kaňovice - Dolní Datyně, okr. Karviná., práce na silnici, střídavý jednosměrný provoz, Od 25.09.2017 00:00 Do 15.10.2017 23:59, "Souvislé opravy povrchu silnice", Vydal: Magistrát města ...
  silnice III/46810, Petrovice u Karviné, část obce Závada, okr. Karviná, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 27.09.2017 06:00 Do 09.11.2017 17:59, Částečná uzavírka silnice III/46810 ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace