Ostrava přišla s další alternativou pro vědecko-technologický park

Vědecko-technologický park Ostrava - Foto: František Tichý

Vědecko-technologický park OstravaFoto: František Tichý

Rozšíření Vědecko-technologického parku Ostrava se dál komplikuje. Město pro tento svůj strategický záměr roky vykupovalo pozemky u porubského lesa a dalo za ně 100 milionů korun. Teď se ale možná vrátí úplně na začátek.

Vedení radnice hledá náhradní lokalitu, protože narazilo na masivní protest tamních obyvatel, kteří nechtějí přijít o své nejoblíbenější výletní místo. 

„Bydlím tady nedaleko, s dětmi a se psem tady chodíme na procházku a bereme to jako zelené plíce porubské části města,“ říká sympatizant petice Karel Hájek. 

„Je to tady pro nás důležité. Postavit tady nějaké monstrum – co by nám tu potom zbylo?“ dodává další obyvatelka Poruby Kamila Štěpánková. 

 

Boj o více než dvacet hektarů pole v ostravské části Poruba pokračuje. Vedení Ostravy posuzuje už čtvrté náhradní místo pro rozšíření vědecko-technologického parku. Podrobnosti od redaktorky Petry Sasínové.

Vložit na svůj web

Petici podepsalo přes 10 tisíc lidí. Vedení Ostravy záměr zatím pozastavilo a hledá náhradní lokality. Jednu ze tří vytipovaných už vyloučilo. Podle primátora Tomáše Macury (ANO) není bezproblémová ani druhá a třetí varianta. 

„Objevila se další možnost, a sice území brownfieldu mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovic,“ říká primátor. Města má naději, že tam získá celý blok pozemků. „Pokud se to podaří, tak chceme zadat určitou studii celé té oblasti,“ dodává. 

Signatářům petice se sice nově posuzované místo líbí, zároveň jsou netrpěliví. „Je zde problém, že se celá věc posouvá na začátek. Proto se bojíme, že by se jednalo o další odsunutí. My požadujeme vyškrtnutí Myslivny, protože alternativy existují. Bylo to opakovaně prokázáno,“ vysvětluje člen petičního výboru Martin Bobek. 

Podle primátora to tak není. „Abych mohl já předstoupit před zastupitele a říct jim – odpískejme těch sto milionů korun, tak jim musím ukázat nějakou dostatečně věrohodnou alternativu a tu v tuto chvíli nemáme. 

Město připouští, že v již postaveném Vědecko-technologickém parku je ještě stále dost místa pro další inovační firmy. Jeho rozšíření přesto řadí k prioritám.  

Autor:  Petra Sasínová
Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 22.3.2018 13:55 do 16:00; v ulici Výškovická v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA bez zranění.
  Od 22.3.2018 13:55 do 17:00; na silnici v obci Ostrava; nehoda autobusu; 2 havarovaná vozidla; OA x autobus bez zranění.
  Od 22.3.2018 12:45 do 14:50; v ulici 17. listopadu v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace