Ostravici zachrání jen změna zákona o památkové péči, tvrdí úřad ombudsmanky

Zabedněná okna kdysi slavného obchodního domu Ostravica-Textilia - Foto: F. Tichý

Zabedněná okna kdysi slavného obchodního domu Ostravica-TextiliaFoto: F. Tichý

Zazděná okna a opadávající omítku bývalého klenotu města Ostravy - módního domu Ostravica-Textilia - si dnes prohlédla delegace z úřadu ombudsmana. Sešla se s novým majitelem komplexu budov i s památkáři, aby společně našli řešení na záchranu památky. Spory mezi majiteli a radnicí už trvají roky a bývalý nejluxusnější obchodní dům ve městě dál chátrá. Řešení je podle zástupce ombudsmanky jediné - změna zákona o památkové péči.

Zatímco dříve lidé přicházeli a dívali se do nasvícených výloh s figurínami oblečenými do nejnovějších módních trendů, teď raději klopí hlavu, aby jim na ni něco nespadlo. 

„Je to naprostá katastrofa. Pamatuji ji z doby, když jsem tu před mnoha lety dělal na šachtě. Problém je v tom, že my tady státním orgánům nemáme co vytknout, ale památka prostě odchází. Způsob ochrany památek v našem státě není řádný,“ říká zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček. 

 

Na Ostravici-Textilii se byla se zástupcem ombudsmanky podívat také Jana Jeckelová

Vložit na svůj web

Volá proto po změně zákona o památkové péči, považuje to za jediné řešení. Hlavní architekt města Ostravy Cyril Vltavský mu dává za pravdu. 

„Dle mého názoru všechny orgány vykonávají svoji práci maximálně, vedou řízení, udělují pokuty, odvolávají se, přezkoumávají, to ale nemá žádný vliv na to, že památka chátrá dál. Domnívám se, že je potřeba změnit památkový zákon, který především vyřeší finance s tím spojené,“ myslí si. 

„Jsou dvě možnosti. Jednám s investory. Buď se do toho někdo zapojí, ale jenom ve spolupráci s městem. Zaplatit pokutu anebo poopravit střechu, to není řešení,“ dodává majitel Ostravice Nikos Boboras. 

Místostarostka městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová z Hnutí Ostravak vidí záchranu komplexu jako jednu z priorit. 

„Případné převedení si dovedu představit. Priorita koupě nebo záchrany této nemovitosti by byla pro mě osobně větší než koupě Bazalů,“ podotýká. Nové znění zákona by podle Stanislava Křečka mělo platit během dvou až tří let. 

Autor:  Jana Jeckelová, Simona Bartošová

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 11.12.2017 07:35 do 09:40; na silnici 4673 u obce Háj ve Slezsku okres Opava; nehoda; havarované vozidlo; OA bez zranění - sražený pes
  Od 11.12.2017 07:25 do 09:30; na silnici 37020 u obce Dolní Moravice okres Bruntál; nehoda; Havárie OA bez zranění, únik PK HZS namísto
  Od 11.12.2017 07:20 do 09:25; v ulici Šilheřovická v obci Markvartovice okres Opava; Markvartovice, výjezd na obec Šilheřovice; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2 OA bez zranění

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace