Ostravští handicapovaní atleti se letos poprvé představí na Zlaté tretře

Handicapovaní sportovci se letos poprvé představí na Zlaté tretře (ilustr. foto) - Foto: Tino Kratochvil

Handicapovaní sportovci se letos poprvé představí na Zlaté tretře (ilustr. foto)Foto: Tino Kratochvil

Vozíčkáři z ostravského atletického klubu se letos poprvé zúčastní prestižního mítinku Zlatá tretra. Půjde o exhibiční závod a handicapovaní atleti budou soutěžit ve vrhačských disciplínách. Chtějí tak ukázat, že atletika zdravotně postižených může být pro diváky napínavá i příjemná podívaná.

Handicapovaní sportovci se na exhibiční závod i na mezinárodní soutěže připravují na vítkovickém stadionu. Trenérka Aneta Inochovská tady zrovna upevňuje tzv. kozu nebo sedátko. 

„Vozíčkáři by bez této židle nebo bez vrhačské kozy vůbec nemohli závodit. Tím, že nemají funkční břišní svaly a dolní polovinu těla, je určitě důležité posilovat vršek těla,“ vysvětluje trenérka handicapovaných atletů. 

Stejně jako u zdravých sportovců i tady tréninky začínají jakýmsi rozběháním se. „Musí se – my tomu říkáme rozjezdit. Dávají si dvě kolečka, protáhnou se, zahřejí celý ten svůj organizmus,“ dodává trenérka. 

 

Ostravští handicapovaní atleti chtějí ukázat, že i soutěž tělesně postižených může být pro diváky napínavá. Reportáž z jejich tréninku natočila Klára Kohutová.

Vložit na svůj web

Na trénink se kromě jiných připravuje i pan Lukáš. Momentálně mu jeho žena tejpuje dlaň, ruku a zápěstí. 

„Pomůže to hlavně u odhodu. Jsem kvadruplegik, v ruce nemám žádný úchop a to lepidlo vlastně pomáhá ten disk držet. Takže když se člověk napřahuje a otáčí ruku, tak to lepidlo pomáhá k tomu, aby disk zůstal v ruce,“ vysvětluje pan Lukáš. 

Švih v rameni má stále dost velký, je totiž bývalý fotbalový brankář a nebyl pro něj problém hodit balón až za půlku hřiště. Pak ale přišel úraz na vodních lyžích, který postihl, jak říká, hlavně jeho ženu a tři děti. 

„Byl to obyčejný pád jako tisíc ostatních. Rozdrtil jsem si obratel a pak už to všecko šlo ráz na ráz,“ vzpomíná sportovec. 

Sportovci se letos poprvé chtějí představit i na atletickém mítinku Zlatá tretra Ostrava. „Bude to na hlavním stadionu před diváky, kteří budou sledovat kladivářskou disciplínu zdravých. Je to pojmuto jako exhibiční závod, to znamená, že není v rámci nějakého poháru, nicméně pojedeme podle pravidel,“ popisuje manažerka klubu vozíčkářů Martina Urbancová. 

V rámci mítinku se letos představí závodníci z Česka i ze zahraničí. Příští rok by pak vozíčkáři chtěli na Zlaté tretře soutěžit už oficiálně. 

Pořad: Dobré odpoledne  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 14:00  |  Délka pořadu: 300 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Srážky: přeháňky, Petřvald
  Od 17.3.2018 15:25 do 17:30; v ulici Rudná v obci Ostrava; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA.
  Od 16.3.2018 11:10 do 21.3.2018 12:00; na silnici 56 mezi obcemi Bílá a Ostravice okres Frýdek-Místek , délka 19km; uzavřeno pro těžká vozidla nad 12 tun; Obousměrná uzávěra I/56 z důvodu předpokládaných ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace