Ostravští studenti prodávají sladkosti. Výtěžek pomůže chudým dětem v ukrajinském Mukačevu

Ostravští studenti prodávají vlastnoručně napečené sladkosti (ilustrační foto) - Foto: Petr Novák, Wikipedia, Creative Commons 2.5 Generic (CC BY-SA 2.5)

Ostravští studenti prodávají vlastnoručně napečené sladkosti (ilustrační foto)Foto: Petr Novák, Wikipedia, Creative Commons 2.5 Generic (CC BY-SA 2.5)

Ostravští studenti se rozhodli, že budou pomáhat. Během adventu pečou sladkosti, které prodávají. Takhle získané peníze pak dávají na pomoc dětem z Ukrajiny. Prostřednictvím humanitární organizace ADRA pomáhají v Mukačevu.

Provizorní obchod otevřely studentky vyšší odborné školy. Je plný horkého čaje a tácky s pečivem a zákusky. 

„Vyráběla jsem jablečný závin s rozinkami a s kokosem,“ říká Lucie Schmidtová. Když závin doma pekla, myslela na děti z Mukačeva. Navštívila je totiž už několikrát. 

„Ukrajina je pro mě srdeční záležitost. Po návratu odtamtud jsem změnila pohled na žebříček hodnot. Tady se zabýváme úplnými malichernostmi. Tam mají k jídlu většinou pohanku nebo polévku, která ale polévku moc nepřipomíná,“ vypráví studentka. 

A právě nedostatek jídla a podvyživené děti, to zasáhlo studentku Lucii nejvíce: „Mají třeba jen jídlo ve škole a pak už celý den nejí.“ 

 

Ostravští studenti prodávají sladkosti, výtěžek pomůže chudým dětem v ukrajinském Mukačevu. Natáčela o tom Jana Jeckelová

Vložit na svůj web

Škola v rámci praxe vyslala na Ukrajinu také další studenty, vracejí se potom jako proměnění, vysvětluje zástupkyně ředitelky Eva Zátopková: 

„Kromě dobrého pocitu si mohou porovnat sociální systém tam a tady. A samozřejmě je to určitá míra empatie, kterou projevují.“ 

„Měla jsem lítost, ale děti se nesmí litovat. Takže jsem se jim snažila předat veškerou radost a pozornost, aby alespoň na chvilku zapomněly na to, co se jim děje doma,“ dodává Lucie Schmidtová s tím, že na Ukrajinu se plánuje zase vrátit. 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Stav vozovky: sníh na vozovce, D1-354,0 km
  Stav vozovky: námraza, D48-64,8 km
  Od 22.2.2018 03:35 do 04:40; na silnici 59 u obce Karviná; nehoda; střet OA se srnou, bez zranění osob.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace