Pannu Marii nikdo nechce. Stát už popáté prodává památkově chráněnou sochu

Sloup se sochou panny Marie s dítětem u Lichnova - Foto: Michal Polášek

Sloup se sochou panny Marie s dítětem u LichnovaFoto: Michal Polášek

Nenápadný sloup se sochou panny Marie u Lichnova na Novojičínsku je z části už jen smutným torzem. Památkově chráněné dílo postavené na mlýnském kameni patří státu, který se ho už popáté snaží prodat. Obec sice o poškozenou sochu zájem má, v cestě jí ale stojí několik překážek.

Za dolním koncem Lichnova jen pár kroků od hlavní silnice stojí mezi třemi statnými stromy sloup s torzem sochy. Je tady napsáno Panno Maria, pomocnice křesťanů, oroduj za nás a dole je opraveno a špatně viditelný letopočet 1928 nákladem ze mlýna. 

„Jedná se o kamenickou práci, kterou si zřejmě objednal místní mlynář v období první poloviny 18. století jako projev možná své úcty k panně Marii. Prezentuje produkci místní, regionální,“ zdůvodňuje Marta Koubová z ostravské pobočky Národního památkového ústavu, proč je barokní socha kulturní památkou. 

 

Už dlouhá léta se stát snaží prodat památkově chráněnou sochu u Lichnova na Novojičínsku. Nikdo o ni ale nemá zájem. Proč, to zjišťoval redaktor Michal Polášek.

Vložit na svůj web

Stát získal polovinu pozemku se sochou už před půlstoletím, když původní vlastník zemřel bez dědiců. Zatímco parcelu už stát prodal, socha mu dál patří. A nikdo ji nechce. 

Právě vlastnictví okolní plochy jinými majiteli je velkou komplikací nejen pro opravy a údržbu díla. I když se někdo do tendru přihlásí, nemusí nakonec kvůli předkupnímu právu sochu vůbec získat. 

Sloup se sochou panny Marie stojí hned vedle silnice - Foto: Michal Polášek

„S případným vítězem výběrového řízení bude uzavřena kupní smlouva s rozvazovací podmínkou a do 30 dnů ode dne schválení této smlouvy bude převáděný majetek nabídnut vlastníkům pozemků,“ vysvětluje mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka. 

Místo uražené hlavy někdo připevnil trs jmelí. Hlava je dlouhodobě uložená v archivu na obecním úřadě - Foto: Michal Polášek

Místo uražené hlavy někdo připevnil trs jmelí. Hlava je dlouhodobě uložená v archivu na obecním úřaděFoto: Michal Polášek

Úřad už vyhlásil páté kolo soutěže a cena klesla z 300 tisíc korun na pětinu. Obec se hlásit nebude. 

„Zastupitelstvo obce schválilo zúčastnit se výběrového řízení prvního, avšak s nulovou cenou nabídkovou. Toto samozřejmě neprošlo a dále jsme se výběrových řízení neúčastnili, protože neustále máme zájem jenom o bezúplatný převod na obec,“ říká lichnovská starostka Zdeňka Švrčková (KDU-ČSL) s tím, že existuje nápad sloup se sochou přesunout do centra obce. Památkáři by v tomto případě zřejmě souhlasili.  

Sloup se sochou panny Marie s dítětem u Lichnova - Foto: Michal Polášek

Pořad: Dobré ráno  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každý den 05:00  |  Délka pořadu: 240 minut  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  silnice I/11, v katastru obce Stará Ves, část obce Žďárský Potok, okr. Bruntál - v katastru obce Sobotín, okr. Šumperk, neprůjezdné, padlý strom, Od 18.03.2018 19:51 Do 19.03.2018 10:00, provádí se odklízení ...
  D1, mezi km 341 a 376, silný vítr, ztížené jízdní podmínky, Od 18.03.2018 15:00 Do 19.03.2018 09:00, zvýšené nebezpečí nehody
  D1, mezi km 376 a 341, silný vítr, ztížené jízdní podmínky, Od 18.03.2018 15:00 Do 19.03.2018 09:00, zvýšené nebezpečí nehody

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace