Patnáct nádraží v kraji se letos dočká modernizace. Železničáři na to mají 150 milionů

Výpravní budova frenštátského nádraží - Foto: Michal Polášek

Výpravní budova frenštátského nádražíFoto: Michal Polášek

Jsou to často první budovy, které návštěvníci po svém příjezdu do dané obce nebo města uvidí. Na některá z vlakových nádražní ale určitě nejsou hrdí ani místní, ani železničáři. Patnáct stanic v kraji se letos rozhodli železničáři modernizovat. Připravili si na to 150 milionů korun.

Před 28 lety vyjel z frenštátského nádraží první transport se sovětskými vojsky. Při pohledu na budovu vás napadne, že by mohla sloužit pro natáčení nějakého filmu nebo historického dokumentu s drobnými úpravami i teď. Prakticky se nijak nezměnila. 

„Asi čistota. Potom si myslím, že tady chybí nějaký bufet,“ odpovídá na naše otázky paní Alena. Právě vystoupila z vlaku a spolu s ní si prohlížíme starší budovu obloženou hnědými kachlíky. Průchod, ve kterém stojíme, je posprejovaný. 

 

Pokud cestujete vlakem, tak určitě víte, že některá nádraží zrovna příjemně nevypadají. Železničáři ale letos chystají rekonstrukce za desítky milionů. Kde se železniční stanice promění, zjišťoval redaktor Michal Polášek.

Vložit na svůj web

Vcházíme do čekárny, která se je sice relativně čistá, ale je vidět, že třeba sedadla pro cestující mají už svá nejlepší léta dávno za sebou. „Je to takové starší tady. Celá budova a tak. Toalety jsem tady ale radši nikdy nezkoušela,“ říká slečna Sára, která tady čeká na vlak do Valašského Meziříčí. 

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) slibuje, že letos bude do budovy investovat. „Celkové investiční náklady do výpravní budovy předpokládáme ve výši 21,4 milionu korun. Aktuálně se připravuje projekt a ještě v letošním roce bychom rádi zahájili samotnou rekonstrukci,“ říká mluvčí SŽDC Kateřina Šubová s tím, že se práce protáhnou do příštího roku. 

Interiér čekárny železniční stanice ve Frenštátě pod Radhoštěm - Foto: Michal Polášek

Interiér čekárny železniční stanice ve Frenštátě pod RadhoštěmFoto: Michal Polášek

Nejvíce peněz letos investují správci kolejí v Bohumíně. Za téměř 42 milionů korun dělníci vytvoří novou fasádu, vymění okna a dveře, nebo opraví odpady a vodovodní rozvody. Na ostravském hlavním nádraží zase přibudou nové pojízdné schody, „které přímo propojí přízemí a přístup k vlakům přes nadchod. Připravujeme projekt a realizaci ještě v letošním roce,“ dodává Šubová. 

SŽDC chce letos začít s generální opravou nádraží v Havířově za téměř 50 milionů. Celkovou rekonstrukci pak čekají také nádražní budovy ve Valšově, Krnově a na západním nádraží v Opavě. 

Pořad: Zprávy  |  Stanice: Ostrava
Čas vysílání: každou hodinu  |  Délka pořadu: 4 minuty  
 

Nové články v rubrice

Moravskoslezský kraj
  Od 23.1.2018 08:15 do 09:20; v ulici Těžařská v obci Ostrava; křižovatka s ul. K Trojhalí.; nehoda, silný provoz; 2 havarovaná vozidla; bez zranění.
  Od 23.1.2018 06:15 do 09:20; na silnici 46414 u obce Bílovec okres Nový Jičín; Pozor! Lidé na vozovce; požár sloupu el. vedení, na místo jedou složky IZS.
  silnice I/48, v katastru obce Starý Jičín - v katastru obce Šenov u Nového Jičína, okr. Nový Jičín, práce na silnici během dne, Od 23.01.2018 07:00 Do 26.01.2018 17:00, kácení stromů a ořezu dřevin

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace